Porzeczki są popularnymi krzewami jagodowymi uprawianymi w ogródku, ponieważ ich kultywacja jest prosta, a z kwaskowatych owoców można przyrządzić wiele dań. W Polsce występuje porzeczka zwyczajna (czerwona), czarna oraz biała. Z owoców najczęściej robi się sok, który przynosi ukojenie w upalne dni. Porzeczki zawierają również wiele witamin. Czarna porzeczka zawiera flawonoidy, który pomagają pozbyć się toksyn z organizmu, spowalniają proces starzenia oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Porzeczki czerwone i czarne 

Czerwone i białe porzeczki są słodsze od czarnych, dlatego częściej wykorzystuje się je jako składniki do przygotowania pysznych ciast i ciasteczek. Wybornie smakują eklerki z kremem capuccino, białą czekoladą i porzeczkami, sernik z jeżynami i czerwoną porzeczką, kawowe muffiny z malinami i czerwoną porzeczką, tarta z czerwoną porzeczką i bezą czy galaretka z czerwonej porzeczki i zielony sernik na zimno z musem z białej porzeczki. Porzeczki idealnie komponują się z malinami, agrestem, jeżynami, poziomkami oraz wiśniami. Wybornie smakują torty, w których znajduje się dużo czerwonych i białych owoców, ponieważ ich lekko kwaskowaty smak uzupełnia słodkie ciasto.

Porzeczki czarne

Czarna porzeczka jest również składnikiem wielu deserów. Sernik z czarną porzeczką, pianka z czarnych porzeczek, placek z czarnymi porzeczkami, porzeczkowa tarta z białą czekoladą, ucierane ciasto z rabarbarem i porzeczką - to tylko niektóre z wielu propozycji, które można przygotować w domu.

Potrawy z porzeczkami

Porzeczkowa konfitura z pomarańczą, czosnkiem i cytryną pasuje do różnych mięs (wołowiny, kurczaka), nadając potrawie wyjątkowy aromat. Z porzeczki robi się również dżemy, kompoty oraz kisiel. Popularne są również nalewki porzeczkowe, które przypominają o lecie w zimowe wieczory.
Ciasto z czarną porzeczką

Ciasto z czarną porzeczką

Ciasto z czarną porzeczką ma słodki i lekko kwaskowaty smak. Deser jest bardzo orzeźwiający, więc idealnie pasuje na wiosenno-letnie spotkania towarzyskie w plenerze. Ciasto porzeczkowe wybornie smakuje z dodaniem malinowej pianki i sezonowych owoców. Dobrze łączy się też ze świeżą kawą lub aromatyczną herbatą. Można urozmaicić przepis, robiąc ciasto jogurtowe z porzeczkami, dzięki czemu wyrób stanie się bardziej wilgotny i delikatny. Całość warto posypać cukrem pudrem lub sokiem ze świeżych cytryn.

Tarta z porzeczkami

Tarta z porzeczkami

Tara porzeczkowa to orzeźwiający i lekko kwaśny deser na bazie kruchego ciasta i owoców. Nadzienie do tarty można zrobić z budyniu, serka mascarpone lub bezy. Tarta z porzeczkami i bezą to idealny deser na lato – puszysty w środku i chrupiący na zewnątrz. Do ciasta można użyć czarnych i czerwonych porzeczek świeżych lub mrożonych. Tartę porzeczkową po upieczeniu obsypuje się cukrem waniliowym lub skrapia sokiem z cytryny albo limonki. Owoce można też oblać galaretką, np. truskawkową, morelową lub wiśniową.

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

Czarna porzeczka zawiera w sobie dużo pektyn – naturalnych konserwantów, dlatego przygotowanych z niej dżemów nie trzeba pasteryzować. Dżem z czarnej porzeczki na surowo, w formie galaretki to jedna z ciekawszych form użycia tego intensywnego w smaku owocu, jak również sposób na zachowanie wszystkich jego składników odżywczych. Porzeczki wystarczy zmiksować, przełożyć do słoików i zasypać cukrem. Mikstura sama stężeje. Zamiast cukru do dżemu porzeczkowego można dodać ksylitol lub stewię.

Sok z czarnej porzeczki

Sok z czarnej porzeczki

Sok z czarnej porzeczki jest bardzo zdrowy, ponieważ zawiera dużą ilość witaminy C i soli mineralnych wspomagających układ odpornościowy organizmu. Do przygotowania napoju z poprzeczek potrzeba dużego słoika i gazy. Owoce układa się w naczyniu warstwami i przesypuje cukrem. Następnie słoik przykrywa się gazą i pozostawia na tydzień w ciepłym miejscu. Po tym czasie można zlać sok porzeczkowy do butelek i odstawić go do spiżarki.

Wino z czarnej porzeczki

Wino z czarnej porzeczki

Wino z czarnej porzeczki zalicza się do kategorii win mocnych i deserowych. Ze względu na to, że owoce krzewu powoli wydzielają sok, fermentację stosuje się w miazdze. Okres leżakowania win z czarnych porzeczek to minimum trzy lata. Po tym czasie trunek klaruje się, traci charakterystyczną kwasowość i zyskuje bukiet przypominający winogrona. Wina z czarnej porzeczki podaje się lekko schłodzone. Idealnie smakują z deserami, wędlinami, czerwonym mięsem i owocami morza.

Nalewka z czarnej porzeczki

Nalewka z czarnej porzeczki

Aromatyczną nalewkę z czarnej porzeczki na spirytusie przygotowuje się z dodatkiem wódki, miodu, goździków oraz słodkich przypraw: cukru, cynamonu i wanilii. Alkohol jest gotowy po 5-6 miesiącach. Spirytus, wódka i cukier są potrzebne do przyrządzenie nalewki z czerwonej porzeczki. Ma ona słodko-kwaśny smak i można się nią delektować już po 3 miesiącach. Ciekawy aromat i posmak ma też likier z czarnej porzeczki. Podaje się go np. do deserów.

Polecane przepisy do kategorii Porzeczki

Znaleźliśmy 723 przepisów w kategorii Porzeczki

Ciasto z porzeczkami

Ciasto z porzeczkami

iziona iziona
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: