Przystawki to potrawy podawane przed głównym daniem. Mogą być przygotowywane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zaliczamy do nich kanapeczki, roladki, koreczki, krakersy, chipsy, nadziewane warzywa czy sałatki. Mogą to być też zapiekanki, grzanki, zupy krem, szaszłyki czy paszteciki. Przystawki pojawiają się najczęściej podczas imprez kulturalnych, takich jak wernisaże, bankiety czy festiwale. Często podawane do nich są napoje alkoholowe (np. piwo czy wino) oraz napoje bezalkoholowe.
 
Idealna przystawka powinna być łatwa do zjedzenia, na jeden kęs, bez zbędnych sztućców. Musi również charakteryzować się lekkością i pożywnością, tak by goście po jej zjedzeniu nie czuli głodu, ale z drugiej strony nie byli najedzeni jak po obiedzie. Dodatkowo przystawki na przyjęcie zarówno jak i przystawki na stół świąteczny czy przystawki na grilla muszą być ciekawe dla gości. powinny przyciągać uwagę, wyglądać atrakcyjnie i nie kojarzyć z kolejnym typowym posiłkiem.

Do przystawek zalicza się zarówno delikatne zakąski, jak i filigranowe przekąski. Przystawki z reguły serwuje się przed daniem głównym, dla podkręcenia apetytu. Niby niepozorne, a jednak! Bez nich nie odbędzie się ani uroczyste przyjęcie, ani spontaniczne spotkanie ze znajomymi.

Kulinarny wachlarz przystawek jest bardzo szeroki. Rozwija się on począwszy od nieskomplikowanych koreczków, poprzez faszerowane pomidory i nadziewane pieczarki, a skończywszy na wykwintnych i gustownie podanych smakołykach. Apetyczny wygląd przystawek jeszcze bardziej zachęca do sięgania po nie. Warto się trochę natrudzić, by zaskoczyć gości niebanalną przystawką.

Podczas przygotowywania przystawek jedynym ograniczeniem jest fantazja kulinarna! Do wykonania przystawki można użyć wielu produktów, w tym warzyw, owoców, mięs i ryb. Najpopularniejszymi przekąskami są pyszne kanapki, faszerowane jajka, znakomite pasztety, pasty oraz wszelkiego rodzaju babeczki i sery.

Podajemy przepisy na tradycyjne i wyszukane przystawki. Przystawki na każdą okazję czekają na swoje kulinarne pięć minut!
Zdjęcie: Fotolia

Znaleźliśmy 12980 przepisów w kategorii Przystawki

Sajgonki - pyszne

Sajgonki - pyszne

zewa zewa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Francuskie ślimaczki

Francuskie ślimaczki

zewa zewa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: