Ricotta to niedojrzewający, miękki ser zwarowy (wyrabiany z mieszaniny tłuszczu i białka), produkowany we Włoszech. Przygotowuje się go z serwatki pozostającej po serach podpuszczkowych (np. z sera krowiego, owczego lub koziego) poprzez ponowne gotowanie (po włosku ricotta). Zwiera około 20-30 procent tłuszczu.

Do czego wykorzystać ser ricotta?

Ricotta nadaje się zarówno do potraw wytrawnych, jak i słodkich. Można podawać ją na świeżo lub jako składnik ciast, babeczek, ciastek, tart, zapiekanek, farszów, klusek itp. Dobrze smakuje jako nadzienie do naleśników i pancake'ów. Nadaje się również do sałatek i kanapek.

Charakterystyka ricotty

Ricotta wyróżnia się przyjemnym aromatem słodkiego mleka, zielonej trawy i świeżo ściętego siana. Smak sera jest lekko słodkawy i delikatny. Ricotta formowana jest najczęściej w krążki. Ma idealnie biały, wilgotny miąższ robiony z serwatki z dodatkiem mleka lub śmietany. Dobra ricotta powinna być sprężysta, niezbyt twarda ani zbyt słona.

Rodzaje ricotty

Każdy z regionów Włoch może pochwalić się własnym przepisem na miękki ser zwarowy. Wyróżnia się następujące rodzaje ricotty:
  • ricotta infornata – czyli ricotta pieczona,
  • ricotta forte – czyli ricotta fermentowana,
  • ricotta piemontese – czyli ricotta z serwatki mleka krowiego z mlekiem,
  • ricotta affumicata – czyli ricotta wędzona,
  • ricotta di bufala campana – czyli ricotta z mleka bawolic,
  • ricotta romana – czyli ricotta z sera owczego z Lacjum,
  • oraz ricotta salata – czyli ricotta suszona.

Wartości odżywcze włoskiej ricotty 100 gramów ricotty zawiera ponad 170 kcal. Ponadto ten włoski ser bogaty jest w sód (reguluje ciśnienie krwi), potas (niezbędny do prawidłowej pracy serca), białko (główny materiał budulcowy organizmu), oraz witaminy z grupy A (odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu), D (niezbędny składnik zdrowych kości), magnez (wspomagający układ nerwowy) i wapń (wpływający na krzepliwość krwi).
Makaron z ricottą

Makaron z ricottą

Ricottę można pokruszyć w palcach i posypać nim gotowe danie, dodać do makaronowej zapiekanki lub zmiksować i podgrzać, tworząc gęsty, kremowy sos, np. brokułowy, szpinakowy, pomidorowy lub truskawkowy (w wersji na słodko). Najlepsze rodzaje makaronów do ricotty, to np.: muszelki, penne (skośnie cięte grube rurki), tagliatelle (długie, płaskie wstążki), tortellini (małe nadziewane serem – w tym ricottą, mięsem lub warzywami pierożki) oraz cannelloni (bardzo grube rurki, które można faszerować). Ricotta wyśmienicie komponuje się również z okrągłymi, przypominającymi kopytka kluseczkami – gnocchi. W daniach z ricottą doskonale sprawdzają się również różnego rodzaju makarony smakowe, takie jak np. szpinakowy, paprykowy, pomidorowy, bazyliowy, cytrynowo-pieprzowy, czosnkowy, lubczykowy lub z wędzonym łososiem. Ciekawym pomysłem na bezglutenowe danie jest polanie sosem z ricotty makaronu warzywnego, np. z cukinii lub buraka.

Krem z mascarpone

Krem z mascarpone

Krem z mascarpone jest najprostszym w przygotowaniu kremem do tortów, ciast, deserów i babeczek. Ma łagodny smak i łatwą do utrzymania konsystencje (nie potrzeba żelatyny do usztywniania dekoracji). Kupując ser mascarpone, należy wybrać jak najtłustszy (minimum 75 procent), dzięki temu krem będzie gęściejszy. Dodatkowo do zrobienia masy przyda się odrobina cukru pudru, ekstraktu z wanilii, soku z cytryny, likieru (np. amaretto), kakao, kawy rozpuszczalnej lub barwnika spożywczego (jeśli ma mieć konkretny kolor).

Tort czekoladowy z mascarpone

Tort czekoladowy z mascarpone

Krem czekoladowy do tortu przygotowany z mascarpone to świetna propozycja dla początkujących. Taka masa bowiem zawsze się udaje i, w przeciwieństwie do bitej śmietany, nie rozpływa się tak łatwo. Wystarczy serek mascarpone wymieszaj z roztopioną czekoladą, nutellą lub kakao, by utworzyć pyszny krem. Taki tort czekoladowy z serkiem mascarpone z pewnością zasmakuje Twoim gościom a przy okazji będzie pięknie się prezentował. Wszystko dzięki temu, że krem na bazie mascarpone jest na tyle gęsty, że można go wykorzystać do dekoracji. To takie proste!
 

Placuszki z ricottą

Placuszki z ricottą

Placuszki z ricottą i jabłkami, truskawkami, jagodami, borówkami lub mango to pyszne śniadanie lub podwieczorek. W tym wydaniu ricotta najlepiej sprawdza się jako słodki sos. Przygotowanie go jest szybkie i bardzo proste. Miesza się (np. blenderem) serek z jogurtem greckim, miodem, wanilią i polewa nim (najlepiej jeszcze ciepłe) placki. Do ciasta warto dodać maślankę. Dzięki temu będą bardzo lekkie i puszyste.

Naleśniki z ricottą

Naleśniki z ricottą

Ricotta jako dodatek do naleśników może funkcjonować w formie nadzienia, składnika ciasta oraz pysznego, kremowego sosu. Wsypując ser do naleśnikowego ciasta, należy bardzo dokładnie rozetrzeć wszystkie grudki. Przygotowując nadzienie z ricottą, warto wymieszać ją ze świeżymi owocami lub dżemem.

Pizza z ricottą

Pizza z ricottą

Czosnkowa pizza z ricottą i szpinakiem to bardzo ciekawe połączenie smakowe i pyszna odmiana tradycyjnej pizzy. Ricottę kruszy się pod koniec pieczenia, dzięki czemu lekko rozpływa się i miesza z pozostałymi składnikami. Delikatny smak sera wyśmienicie łączy się również z mozzarellą, fetą, parmezanem oraz goudą. Zmiksowanie ricottty z sosem pomidorowym oprócz tego, że go zagęści, wzbogaci jego smak o śmietankowe nuty.

Znaleźliśmy 65 przepisów w kategorii Ricotta

Domowa ricotta

Domowa ricotta

dorota w dorota w

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Trufle z ricottą

Trufle z ricottą

jaga85 jaga85
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Bounty z ricottą

Bounty z ricottą

jaga85 jaga85

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: