Spaghetti carbonara (czyli pasta alla carbonara) jest potrawą kuchni włoskiej. Danie najczęściej podaje się na obiad albo kolację, a najlepiej smakuje na ciepło. Carbonarę przygotowuje się z makaronu spaghetti (ugotowanego na miękko bądź półtwardo), a także sosu sporządzonego z jajek, boczku, przypraw oraz parmezanu. Boczek sieka się i podsmaża na oliwie. Resztę składników na dip należy wymieszać w miseczce. Następnie całość łączy się z makaronem i podsmaża przez kilka minut, by jaja się nie ścięły. Spaghetti carbonara warto posypać startym parmezanem, czarnym lub ziołowym pieprzem oraz posiekaną bazylią.

Spaghetti carbonara ze śmietaną

Sos do spaghetti carbonara można przygotować z dodatkiem śmietany zamiast jaj. Taka potrawa będzie bardziej gęsta, sycąca i delikatna w smaku. Śmietanę miesza się ze sprasowanym czosnkiem, solą, pieprzem i startym serem żółtym. Powstały sos wlewa się do makaronu oraz boczku i podsmaża. Spaghetti carbonara ze śmietaną dobrze komponuje się z suszonymi pomidorami.
Makaron z czerwonym pesto

Makaron z czerwonym pesto

Makaron z czerwonym pesto to danie na bazie sosu z suszonych pomidorów. Pesto rosso, bo tak inaczej nazywa się pesto czerwone, będzie miało oryginalny smak, jeśli dodasz do niego prażone migdały lub ziarna słonecznika.

Czerwone pesto z makaronem możesz podać też z rukolą bądź natką pietruszki. Smaczne będzie zarówno tagliatelle, jak i spaghetti z pesto rosso. Do tego sosu pasują także popularne świderki.

Makaron z owocami

Makaron z owocami

Makaron z owocami jest wyśmienitym pomysłem na obiad. To potrawa szczególnie lubiana przez dzieci. Mleczno-słodko-owocowy smak sosu uzyskuje się poprzez zblendowanie jogurtu naturalnego ze świeżymi lub mrożonymi truskawkami, jagodami lub malinami. Można użyć również gęstych konfitur lub dżemów. Znakomicie smakuje makaron ugotowany al dente z prażonymi jabłkami i cynamonem oraz bananem. Oprócz jogurtu do makaronu z owocami można dodawać śmietanę i twarożek.

Makaron z brokułami w sosie śmietanowym

Makaron z brokułami w sosie śmietanowym

Makaron z brokułami i sosem śmietanowym będzie bardziej treściwym daniem po dodaniu do niego kawałków kurczaka. Mięso kroi się w kostkę, doprawia, np. przyprawą do gyrosu i obsmaża na patelni z niewielką ilością tłuszczu. Gdy kurczak się zarumieni dodaje się śmietanę oraz sery, np. pleśniowy, żółty lub topiony. Na patelnię wkłada się ugotowane wcześniej różyczki brokułów oraz makaron i całość delikatnie miesza. Makaron z brokułami i kurczakiem w sosie śmietanowym to propozycja na smaczny obiad lub kolację.

Makaron z sosem

Makaron z sosem

Pesto wymieszane z ugotowanym al dente spaghetti to najprostszy przepis na makaron z sosem. Sosy do makaronów można przygotowywać z warzyw (np. pomidorowy), mięsa (np. bolognese), sera (np. sos z serka topionego), śmietanki, owoców morza, owoców (np. sos śliwkowy) a nawet rukoli. Sos najlepiej smakuje z makaronami typu świderki lub tagliatelle. Oprócz makaronów pszennych warto wykorzystać wyraziste w smaku makarony razowe lub bardzo neutralne makarony ryżowe i sojowe.

Makaron z boczkiem

Makaron z boczkiem

Makaron z boczkiem w sosie śmietanowym to bardzo smaczne i sycące danie. Wyśmienitym rozwiązaniem smakowym jest również dodanie: sera, szczypioru, pieczarek, natki pietruszki, brokułów lub suszonych pomidorów. W tego typu potrawach najlepiej sprawdzają się makarony typu: tagliatelle, fusilli, penne, spaghetti, farfalle, orzo i conchiglie. Boczek kroi się w kostkę i wytapia z niego tłuszcz na patelni. Tłuszcz ten jest wyśmienity do podgrzania ugotowanego makaronu i innych składników.

Spaghetti z pesto

Spaghetti z pesto

Spaghetti z pesto to dobre, ale nie najczęściej wybierane połączenie. Popularne jest penne, czyli rurki oraz tagliatelle. Zastanawiając się nad tym, jaki makaron do pesto będzie najlepszy, pomyśl o gustach osób, które będą je jadły. Istotna jest też kompozycja estetyczna dania.

Do penne z pesto można dodać np. cukinię bądź bakłażana. Tagliatelle będzie smakowało wyśmienicie z bazyliowo-czosnkowym pesto. Wypróbuj połączenie tego makaronu z: pomidorkami cherry, bekonem oraz rukolą.

Makaron z zielonym pesto

Makaron z zielonym pesto

Makaron z zielonym pesto jest kojarzony zwykle z sosem z bazylii. Bazyliowe pesto nazywane jest też pastą alla genovese. Nazwa jest związana z włoskim pochodzeniem potrawy.

Makaron z pesto bazyliowym można podawać np. z kurczakiem, ale też z łososiem i pomidorkami cherry. Makaron można zastąpić ziemniakami ugotowanymi w mundurkach.

Zielone pesto zrobisz również z rukoli bądź zielonej pietruszki. Do sosu z rukoli dodaj: prażone migdały, suszone pomidory i ser grana padano. Makaron z pesto z rukoli dobrze komponuje się z szynką parmeńską i pomidorkami koktajlowymi. Orzeszki pini możesz w tym przypadku zastąpić orzechami nerkowca. Do pesto z zielonej pietruszki dodaj prażone ziarna słonecznika.

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska

Najpopularniejsze potrawy we Włoszech to pizza oraz makarony, doprawiane takimi przyprawami jak: oregano, bazylia, estragon, tymianek, pieprz i rozmaryn. Tradycyjna pizza włoska ma cienkie, chrupiące ciasto i podawana jest z oliwą z oliwek. Makaron włoski to np. spaghetti wymieszane z sosem pomidorowym i posypane parmezanem oraz carbonara z boczkiem i śmietaną kremówką. Składnikami włoskiej kuchni są: pomidory, oliwki, cebula oraz czosnek. Tradycyjne włoskie desery to tiramisu oraz panna cotta, czyli gotowana śmietanka podawana z sokiem lub owocami.

Polecane przepisy do kategorii Spaghetti carbonara

Znaleźliśmy 78 przepisów w kategorii Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Spaghetti Carbonara

Spaghetti Carbonara

reanja reanja

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

Karolaa Karolaa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

Duusiak Duusiak

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

pacpaw pacpaw

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

kiad kiad

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: