Przetwory ze śliwek

Śliwki to owoce, które idealnie nadają się na domowe przetwory. Pysznym dżemem śliwkowym możesz smarować pieczywo, naleśniki. Co jeszcze możesz przyrządzić ze śliwek? O tym w artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Przetwory ze śliwek
fot. Fotolia
Śliwka ma wiele cennych właściwości, reguluje trawienie, poprawia apetyt i działa przeciwbólowo. Owoce te znane i cenione były już w starożytności. Suszone śliwki zaliczane do bakalii, również są bardzo smaczne i zdrowe. Przewyższają one, pod pewnymi względami świeże śliwki, ponieważ zawierają pięciokrotnie więcej witaminy A i siedmiokrotnie więcej błonnika, są jednak bardziej kaloryczne.

Węgierki, renklody, mirabelki - wszystkie rodzaje śliwek są bardzo smaczne. Owoce te dają wiele kulinarnych możliwości. Najchętniej jemy je na surowo i w formie pysznych domowych przetworów.  Kompoty, dżemy czy powidła - dzięki nim możemy cieszyć się pysznym smakiem śliwek przez cały rok.

śliwki
Zdjęcie: Fotolia

Jak zrobić przetwory ze śliwek?

1. Przygotuj słoiki

Zanim zaczniesz robić przetwory, uszykuj słoiki. Trzeba je umyć, wyparzyć i wysuszyć (mogą być też słoiki z zeszłego roku, ważne, by je dobrze zdezynfekować). Sprawdź także zamknięcia słoików (nakrętki, gumki, klamerki). Musisz je również dobrze wymyć i wytrzeć. Zakrętki nie mogą być powyginane ani zardzewiałe, muszą szczelnie zamknąć słoik (w przeciwnym razie przygotowane przez nas przetwory zepsują się).

Zobacz czy słoiki nie są nigdzie uszkodzone. Wysoka temperatura może sprawić, że pękną. Jeśli wszystko dokładnie sprawdzisz, możesz zacząć przygotowywać śliwkowe pyszności.

2. Dżem ze śliwek

Przygotowując dżem możesz użyć jednego rodzaju śliwek bądź zmieszać ze sobą różne rodzaje. Będziesz potrzebować jeszcze cukru (niektórzy stosują artykuły zagęszczające, dodając tym samym mniejszą ilość cukru, ale niestety, produkty te zawierają konserwanty). Zanim włożysz śliwki do garnka, musisz usunąć z nich pestki. Jak to zrobić? Jeśli macie drylownicę, nie ma problemu. Jeśli nie, są inne sposoby.

Drylowanie mirabelek jest bardzo pracochłonne, owoce są małe i trzeba uważać, żeby nie wyciąć zbyt dużo miąższu. Jeśli drylujesz większe owoce wystarczy przeciąć je nożem na połowę i wyciągnąć pestkę. To nie jedyny sposób. Możesz także, aby wydrylować śliwki, użyć obieraczki lub w odpowiedni sposób wygiętego druta. Niektórzy drylują te owoce za pomocą spinki do koków (wystarczy wbić pod pestkę jej zaokrąglony koniec i ją wyciągnąć, podobnie zresztą jak w przypadku druta).

Wydrylowane śliwki należy wrzucić do garnka i zagotować z niewielką ilością wody. Następnie dodać cukier, gotować jednocześnie mieszając, tak, by cukier się roztopił. Gorący dżem trzeba włożyć do odpowiednio przygotowanych słoików.

dżem ze śliwek

3. Kompot ze śliwek


Jeśli chcesz zrobić kompot, nie musisz drylować owoców - niektórzy wkładają do słoików całe śliwki. Praktyczniej jednak jest pozbyć się pestek. Kiedy umyjesz śliwki, włóż je do słoików (mniej więcej do 3/4 wysokości). Do każdego ze słoików dodaj około 2-3 łyżki cukru (w zależności od wysokości) lub odrobinę miodu. Słoiki należy zalać gorącą wodą, a następnie pasteryzować przez 20 minut. Kiedy wyjmiesz słoiki z garnka, sprawdź, czy są na pewno szczelnie zamknięte.

kompot ze śliwek


4. Nasze przepisy

Dżemy i kompoty ze śliwek są najsmaczniejsze. Zapraszamy do skorzystania z naszych przepisów i przygotowania tych pyszności!

Latem, kiedy panuje skwar, każdy chciałby napić się orzeźwiającego napoju. Najlepszy jest oczywiście kompot ze świeżych mirabelek. Podobno to najsmaczniejszy rodzaj śliwek, przekonaj się! Poleca Marta1986.

Pyszny dżem śliwkowy, zdrowy, bez żadnych konserwantów i barwników przygotowała dla Was eliza5519. Zimą będzie jak znalazł. Pyszna kanapka z dżemem śliwkowym na śniadanie idealna.

Kto z nas nie lubi pachnących latem przetworów? W każdym domu zapewne te pyszności cieszą się wielkim powodzeniem. Konczi przygotowała dla Was kompot z ciemnych śliwek. Smakuje naprawdę wyśmienicie, polecamy!

Dżem z jasnych śliwek doskonale nadaje się zimą do świeżego pieczywa. Twoja rodzina na pewno go polubi. Nie zwlekaj z przygotowaniem pysznych przetworów. Wypróbuj przepis gosi p.

dżem ze śliwek

A może warto dodać do śliwek inne owoce? Anemon przygotowała dla Was kompot na zimę ze śliwek i aronii. Autorka przepisu nie przecierała owoców, a mimo to kompot wyszedł bardzo gęsty. Można go rozcieńczyć wodą lub dodać do ciepłej herbaty.

Dżem śliwkowy to zapach lata w zimowe dni. Poleca Ilonar2301. Zazwyczaj z takich pyszności najbardziej cieszą się dzieci, nawet  niejadek skusi się na pyszną kanapkę z dżemem. Spróbuj!

Jakie jeszcze przetwory można zrobić ze śliwek? Podzielcie się z nami swoimi przepisami!

Zobacz także, jak zrobić śliwki marynowane w occie >>>