Rodzaje pieprzu

  • 3

Na sklepowych pólkach spotkać można kila rodzajów pieprzu: czarny, zielony, biały, kolorowy i wiele innych. Jaki z nich warto nabyć i jak wykorzystać kulinarnie? Przeczytajcie poniżej!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Rodzaje pieprzu
fot. Fotolia
Pieprz  to przyprawa, która ceniona była już w starożytnym Rzymie. Dodawano ją do słodkich potraw, łączono z miodem lub owocami.
 
Pieprz wykorzystywano także do celów leczniczych: pobudzał ona apetyt, wspomagał przy katarze, obniżał gorączkę i był używany jako afrodyzjak!
 
Niegdyś pieprz był trudno dostępny i ceniony na wagę złota, z biegiem czasu stał się on przyprawą biedaków. Obecnie bez niego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie gotowania. Jakie odmiany tej przyprawy wyróżniamy?
 
Pieprz czarny

Ta popularna przyprawa wywodzi się z rodziny pieprzowatych i występuje głównie w krajach strefy tropikalnej. W duecie z solą stanowi często obowiązkowy zestaw niejednej pani domu. Doskonale komponuje się w potrawach mięsnych, zupach, sałatkach, surówkach i najróżniejszych przekąskach.

Warto pamiętać, że czarnym pieprzem ziarnistym przyprawia się potrawy na początku przyrządzania, a mielonym – na końcu.

Pieprz Pieprz
Fot. Fotolia

Pieprz biały

Pieprz biały powstaje poprzez długie moczenie, a następnie suszenie i otarcie owocni dojrzałego pieprzu czarnego. Jest mniej palący i delikatniejszy od pieprzu opisanego wyżej. Fantastycznie pasuje szczególnie do białych sosów i zup ale śmiało doprawiać nim można także drób i ryby.

Pieprz zielony

Otrzymywany jest z niedojrzałych, jeszcze zielonych nasion pieprzu czarnego. Po zamarynowaniu w kwasie octowym i suszeniu nadaje się do potraw z kaczki, ryb i zup. Niewielką ilość zielonego pieprzu można dodawać  też do deserów.

Pieprz czerwony

Jego czerwone, aromatyczne, słodkawo-pikantne ziarna, choć wyglądem przypominają czarny pieprz, w rzeczywistości są suszonymi jagodami rośliny Schinus molle. Porastają Amerykę południową i charakteryzują się kruchą osłonką i drobnym pyłkiem obecnym w ziarnach.

Ponieważ ziarna tej rośliny znane są w sklepach pod nazwą pieprzu, mają też podobne do niego zastosowanie. Pieprz ten stanowi najczęściej składnik wielu mieszanek pieprzowych i przyprawowych, ale dobrze smakuje również w zupach, lekkich bulionach i marynatach. Warto wykorzystać go do twarożku, śledzi czy jako element dekoracyjny potraw.

Pieprz kolorowy

Jest to mieszanka składająca się z pieprzu czarnego, czerwonego, zielonego oraz białego. W takiej postaci urozmaica smakowo nawet najprostsze dania (sałatki, zapiekanki, sosy), a przy tym dodaje im apetycznego i ciekawego wyglądu!

Pieprz zielony
Fot. Fotolia

Pieprz długi

Pieprz długi jest to gatunek pochodzący z południowo-wschodniej Azji. Wyróżnia się on dużą ostrością i oryginalnym kształtem - przypomina bowiem małe szyszki.

Przyprawa ta stosowana jest głównie w kuchni indonezyjskiej. Jeśli uda się Wam nabyć ją w sklepie, koniecznie sprawdźcie jak spisuje się w marynatach do mięsa!

Pieprz cayenne i pieprz syczuański
 
Są to przyprawy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdziwym pieprzem, ale na sklepowych pólkach znaleźć je można właśnie pod takimi nazwami.
 
Pieprz cayenne zwany tez pieprzem kajeńskim to przyprawa pozyskiwana z ostrej papryczki Cayenne. Znajduje ona zastosowanie w daniach zarówno wytrawnych, jak i deserowych (częsty dodatek do gorącej czekolady).
 
Pieprz syczuański to z kolei przyprawa pozyskiwana z żółtodrzewu pieprzowego - kolczastego krzewu porastającego tereny Azji. Charakteryzuje się ona ostrym, nieco cytrynowym smakiem. W Chinach używana jest najczęściej do doprawiania drobiu i ryb!

Pieprz kolorowy

Fot. Fotolia
 
Już wiecie jakiego pieprzu użyjecie podczas gotowania? Serdecznie zachęcamy do eksperymentowania z tymi aromatycznymi, dodającymi pikanterii darami natury!