Rogale św. Marcina na 11 listopada

  • 2

Spędzasz długi weekend w Poznaniu i jeszcze nie zjadłeś rogala św. Marcina? To tak jakbyś nie zjadł pączka w Tłusty Czwartek. Koniecznie skosztuj tej słodyczy!

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Rogale św. Marcina na 11 listopada
Tak się w Wielkopolsce świętuje dzień św. Marcina. Ciasto półfrancuskie ukształtowane w rogal z nadzieniem z białego maku to jeden z symboli Poznania.

Powstaniu rogala towarzyszy legenda: dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie.

Ważne! Jeśli cukiernia chce swoje rogale nazywać "rogale świętomarcińskie" lub "rogale marcińskie", musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1070/2008 z dnia 30 października 2008 r. Rogal Świętomarciński został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

Te dwa fakty świadczą o tym, że podróbki rogali w Poznaniu nie kupimy i zawsze będą one smakowite.