akrobatka2

akrobatka2

Srebrny Ekspert
[Przepisów: 594]

Rogale Świętomarcińskie

  • TRUDNOŚĆ: średnie
  • CZAS:
  • PORCJE: 25
         
ocena: 4/5 głosów: 8

Rogale Świętomarcińskie robi się na 11 listopada czyli dzień św. Marcina. Tradycyjnie przygotowywane w Wielkopolskie. Robiony jest z ciasta półfrancuskiego i nadzienia z białego maku. Polecam! (przepis zaczerpnęłam z internetu)

Rogale Świętomarcińskie

Składniki:

Rogale Świętomarcińskie

Ciasto półfrancuskie

Nadzienie z białego maku

  • 500 g białego maku
  • 250 g miodu
  • 250 g cukru
  • 85 g masła
  • 100 g migdałów, obranych ze skórki
  • 85 g rodzynek
  • 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 300 g biszkoptów, pokruszonych
  • 4-5 jajek

Lukier

  • 200 g cukru pudru
  • kilka łyżek gorącej wody

Dodatkowo

  • 100 g obranych ze skórki, posiekanych migdałów do posypania rogali (zastąpiłam orzechami włoskimi)

Sposób przygotowania:

Rogale Świętomarcińskie

Nadzienie

(najlepiej przygotować dzień wcześniej): Migdały zmielić, rodzynki zalać wrzątkiem, odstawić na 10-15 minut, odsączyć i drobno posiekać. Biały mak opłukać, umieścić w garnuszku i zalać wrzątkiem. Gotować około 30 minut. Po tym czasie odsączyć na drobnym sicie i ostudzić. Następnie zmielić w maszynce do mięsa (najlepiej trzykrotnie!).

Masło, miód i cukier umieścić w garnku, gotować do momentu rozpuszczenia się cukru. Do mieszanki wsypać rodzynki, migdały, zmielony mak i skórkę pomarańczową. Gotować na małym ogniu przez 5-10 minut. Ostudzić. Dodać pokruszone biszkopty i jajka (jajka dodawać po kolei, za każdym razem mieszając. Jeśli masa robi się za żadna, nie należy dodawać kolejnego jajka. Nadzienie powinno być gęste!)

Ciasto półfrancuskie

300 g masła zmrozić w zamrażalniku. Drożdże rozpuścić w 100 ml ciepłego mleka z 2 łyżkami cukru i 3 łyżkami mąki. Dobrze wymieszać i odstawić na 20 minut do "ruszenia drożdży"

120 g masła roztopić, przestudzić. Jajka ubić do puszystości z cukrem i cukrem waniliowym. Mąkę przesiać, dodać wyrośnięty rozczyn, sól, mleko oraz ubite jajka. Wszystko dobrze wyrobić rękami lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego, pod koniec dodając roztopione i przestudzone masło. Dobrze wyrobione ciasto nie klei się do rąk, jest elastyczne i sprężyste. Ciasto przełożyć do miski oprószonej mąką, przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut do podwojenia objętości.

Składanie i wałkowanie ciasta

Zmrożone masło zetrzeć na tarce o dużych oczkach, odstawić do lodówki. Wyrośnięte ciasto drożdżowe krótko zagnieść rękami, a następnie rozwałkować na prostokąt. Zimne masło wyłożyć na 2/3 prostokąta, pozostawiając 1 cm margines z każdej strony. Część ciasta bez masła (ta 1/3) złożyć do środka. Następnie złożyć część z masłem. W ten sposób powstają 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Powstały prostokąt dobrze po dociskać, poprzyklejać i ponownie rozwałkować na prostokąt. Ten krok (składania ciasta) powtórzyć raz jeszcze: 1/3 prostokąta złożyć do środka, następnie kolejną 1/3 i po dociskać. Ciasto schłodzić 30-45 minut w lodówce. Wałkowanie i składanie powtarzać jeszcze dwukrotnie, za każdym razem schładzając w lodówce (tym oto sposobem otrzymamy 81 warstwowe ciasto).

Formowanie

Tak przygotowane ciasto jest gotowane do formowania w rogale. Najlepiej jednak zostawić je jeszcze na noc w lodówce, a dopiero na następny dzień piec ;)

Ciasto rozwałkować na duży prostokąt o grubości 5 mm. Wycinać z niego naprzemiennie wydłużone trójkąty. Na każdy trójkąt nałożyć nadzienie z białego maku (polecam robić to za pomocą rękawa cukierniczego). Podstawę trójkątów zawinąć na około 3 cm, naciąć na środku, lekko rozłożyć i zwinąć w rogale. Rogale umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 30 minut do wyrośnięcia.

Lukier

Cukier puder wymieszać z wodą do powstania gęstego lukru.

Pieczenie

Wyrośnięte rogale piec w 180 st.C przez 25-30 minut do ładnego zarumienienia. Upieczone wyjąć z piekarnika, przenieś na kratkę do studzenia. Jeszcze ciepłe polać lukrem i posypać posiekanymi orzechami. Smacznego!


Tagi:

rogale