Słownik kulinarny

r

Ryż kleisty

Ryż kleisty
fot. Fotolia
Ryż kleisty jest jedną z odmian ryżu azjatyckiego, krótkoziarnistego o charakterystycznym smaku i dużej kleistości ziaren. Pochodzi z Japonii, a pierwsze uprawy sięgają 5000 lat p.n.e..  Jest bardzo ceniony w kuchni japońskiej i koreańskiej – duża kleistość ułatwia nabieranie jego pałeczkami, także zwarta konsystencja powoduje, że jest chętnie wykorzystywany do sushi. Jego ziarna są krótkie, a podczas gotowania wchłania wodę i pęcznieje, a jego smak jest słodki.
Zawartość
Ryż kleisty zawiera dużo skrobi, nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, witaminy – przede wszystkim z grupy B, ale także E i K oraz minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, miedź, mangan, selen i błonnik. Nie zawiera glutenu.

Działanie

Ryż kleisty w zależności od stopnia oczyszczenia zawiera mniej lub więcej składników odżywczych. Jest podstawowym źródłem energii ze względu na dużą zawartość węglowodanów.  Może stanowić ważny składnik diety osób bezglutenowych.  Zawarte w nim białko, choć nie występuje  w dużej ilości to jednak jest bardzo cenne, ponieważ należy do białek egzogennych – których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i dlatego musie je dostarczyć z pożywieniem. Poza tym zawarte w nim substancje korzystnie działają na pracę układu nerwowego, dostarcza wapnia układowi kostnemu i reguluje pracę układu pokarmowego.

Zastosowanie

Ryż kleisty doskonale sprawdza się jako dodatek do mięs, ryb czy warzyw. Jednak najczęściej używany jest do potraw słodkich: sałatek, mas, budyniów i puddingów. Używany w przemyśle cukierniczym i alkoholowym. Wytwarza się z niego mąkę, którą potem można zagęszczać  sosy, zupy, farsze, kremy.