Ryż - wszystko o ryżu

Historia ryżu jest niemal tak długa jak historia ludzkości, a sposobów na ryż jest naprawdę dużo.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Ryż - wszystko o ryżu

Długi lub krótki, w łupinach lub bez, biały, brązowy, złocisty, jaśminowy; na słodko, słono, ostro… Zastosowań ryżu, podobnie jak jego gatunków nie sposób policzyć. Jedno jest pewne, ryż jest najbardziej uniwersalnym i rozpowszechnionym zbożem, stosowanym we wszystkich kuchniach na całym świecie.

Historia ryżu jest niemal tak długa jak historia ludzkości; był on niemal od zawsze głównym pożywieniem Chińczyków, którzy pierwotnie hodowali go wyłącznie w dolinie rzeki Jangcy. Z czasem popularność ryżu sięgała dalszych terenów niż obszar Azji. Dotarł on do Persji i Mezopotamii, a następnie do Grecji, której mieszkańcy bardzo szybko odkryli prozdrowotne właściwości tego ziarna. Następnie przez Hiszpanię dotarło ono do Włochów. Jednak dopiero współczesny świat poznał różne sposoby wstępnej obróbki ryżu, która każdemu rodzajowi nadaje niepowtarzalne właściwości.

Ryż to drugie, po pszenicy, najczęściej uprawiane zboże świata, stanowiące podstawę wyżywienia ponad połowy mieszkańców kuli ziemskiej, a zwłaszcza osób zamieszkujących tereny wschodniej i południowo-wschodniej części Azji. Największe uprawy ryżu znajdują się w Chinach. Z tego też powodu kojarzony jest głównie z kulturą i kuchnią chińską, ale i w naszym europejskim menu zagościł już na dobre jako składnik wielu dań: słonych, ostrych czy słodkich. Gdy ryż przywędrował do Europy od razu uznany został za rzadkie, a więc bardzo cenne zboże. Do dnia dzisiejszego jest symbolem szczęścia i dostatku. To właśnie ryżem posypujemy młode pary, życząc im w ten sposób wszystkiego, co najlepsze. 

Jedną z odmian wstępnie przetworzonego ryżu jest ryż parboiled. Określenie to znaczy tyle, co ,,przedgotowany”. Proces jego przetworzenia polega bowiem na wstępnym nawilżeniu ziaren gorącą wodą pod ciśnieniem i wysuszaniu oraz mechanicznemu obłuszczaniu. Dzięki temu najcenniejsze składniki odżywcze, znajdujące się w okrywie, przechodzą do wnętrza każdego ziarenka, co pozwala zachować do 80% wartości odżywczych. To dlatego ryż parboiled zawiera ponad dwa razy więcej witamin z grupy B, wapnia, żelaza i fosforu niż zwykły, biały ryż. Jest przy tym równie lekkostrawny i delikatny w smaku, a zawarte w nim węglowodany oraz białko sprawiają, że każda potrawa przyrządzona z ryżu parboiled będzie pełnowartościowym posiłkiem, zawierającym większość potrzebnych naszemu organizmowi składników odżywczych. Ryż parboiled posiada charakterystyczny żółtawy kolor oraz wyjątkową zaletę – łatwo przejmuje intensywny zapach przypraw, sprawiając, że potrawy są nie tylko smaczne ale również bardzo aromatyczne. Ryż parboiled jest nieco twardszy od ryżu białego, co pozwala mu znaleźć zastosowanie jako podstawa sałatek, znakomicie sprawdzi się także jako dodatek do dania głównego, deserów czy przystawek.  W zależności od upodobań, może być to przekąska włoska z orzechami, jabłkiem, szynką, serem i oliwą z oliwek, bądź śródziemnomorska: z owocami morza i pomidorami, lub samymi krewetkami. Danie główne może przenieść nas na południe Stanów Zjednoczonych - gorący ryż po meksykańsku z ostrą papryczką chili wymaga właśnie sypkich, twardawych ziaren. To oczywiście tylko przykładowe propozycje, każda Pani domu sama wie najlepiej co lubi jej rodzina, a czym zaskoczyć gości.

Nie zaglądać do garnka, mieszać tylko widelcem, przepłukać kilkakrotnie przed gotowaniem, dodawać olej, oliwę, masło, wcześniej przesmażać na patelni, używać tylko garnków z grubym dnem… sposobów na sypki ryż jest naprawdę dużo. 
Bardziej lub mniej skuteczne, sprawdzone lub nie sposoby na ugotowanie ryżu na sypko są znakiem ciągłego zmagania się z posklejanymi ziarenkami. A rozwiązanie, jak to często bywa, jest o wiele prostsze - wystarczy wybrać ryż, który się nie klei - ryż parboiled. 

Dania z ryżu >