Rzeżucha – smak nadchodzącej wiosny

  • 3

Rzeżucha podbija kulinarny świat! Nic w tym nadzwyczajnego - ten zielony przysmak to skarbnica cennych witamin i minerałów. Nie macie pomysłu na jej wykorzystanie? Przeczytajcie nasz artykuł, samodzielnie ją wyhodujcie i smakujcie do woli!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Rzeżucha – smak nadchodzącej wiosny
fot. Fotolia
CO TO JEST RZEŻUCHA?

Rzeżucha to rodzaj rośliny z rodziny kapustowatych, występujący na kuli ziemskiej w blisko 200 gatunkach, szczególnie na półkuli północnej. W Polsce wyodrębnić można około 9 odmian tej rośliny, a miejscem jej występowania są najczęściej wilgotne łąki i polany leśne.

Rzeżucha, chodź niepozorna z wyglądu, charakteryzuje się pikantnym, ostrym oraz intensywnym smakiem i zapachem.

CO KRYJE RZEŻUCHA?

Rzeżucha poza wyrazistym smakiem odznacza się także bogatymi właściwościami zdrowotnymi i kosmetycznymi! Jest ona źródłem wielu witamin - zwłaszcza witaminy C, PP, z grupy B, a także mikroelementów!

Pasta z rzeżuchą Rzeżucha Rzeżucha

Zdjęcia: Fotolia
 
Ten zielony przysmak zjadany regularnie, pobudzi przemianę materii i zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Roślina ta dzięki zawartej siarce poprawi również wygląd naszych włosów, skóry i paznokci, a dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego będzie idealna dla kobiet w ciąży, karmiących i wszystkich cierpiących na anemię. Rzeżucha to również źródło jodu, dlatego powinna znaleźć się na talerzach osób, borykających się z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą!

ZRÓBCIE TO SAMI!

Zbliżająca się Wielkanoc to idealny moment by zasadzić rzeżuchę i dzięki niej stworzyć sobie namiastkę utęsknionej wiosny! Jest ona symbolem odradzającego się życia i sił witalnych - zatem pełni zapału zabierajmy się do pracy!

Do wyhodowania rzeżuchy potrzebne będzie:

- ozdobne naczynie lub doniczka
- opakowanie nasion rzeżuchy
- wata, gaza bądź lignina
- woda

Pracę nad własną hodowlą rzeżuchy rozpocznijcie od wyłożenia wilgotną watą, gazą lub ligniną wybranego przez Was naczynia ( ilość uzależniona jest od wielkości pojemnika). Kolejnym krokiem będzie rozsypanie nasion na przygotowane podłoże i spryskanie ich wodą.

Pierwsze kiełki pojawią się już po ok. 2-4 dniach, ale pamiętajcie by przez cały okres uprawy regularnie je podlewać! Warto pamiętać również, że rzeżucha wyrośnie szybciej, jeśli postawicie ją w ciepłym i słonecznym miejscu.

RZEŻUCHA W KUCHNI

Odpowiednio wyrośniętą rzeżuchę ścinamy, siekamy i dowolnie wykorzystujemy! Genialnie smakuję dodana do twarożku, zupy, sałatki, pasty jajecznej czy pieczywa. Roślina ta dzięki ciekawemu wyglądowi, niczym zielona trawka ozdobi też parapet każdej kuchni czy Wielkanocny stół!

Rzeżucha

Zdjęcie: Fotolia

Również przepisy świąteczne staną się świetnym materiałem na wykorzystanie rzeżuchy! My szczególnie polecamy Wam skosztowanie wiosennego kremu ziemniaczanego z rzeżuchą bądź kolorowej i pełnej wartościowych składników sałatki z rzeżuchą!

Czy podobnie jak my uwielbiacie rzeżuchę? Jakie potrawy z jej udziałem przygotowujecie najczęściej? Czekamy na Wasze przepisy pełne tego wiosennego przysmaku. Do dzieła!