Słownik kulinarny

ś

Śliwka

Śliwka
fot. Fotolia
Śliwka – rodzaj drzew i krzewów z rodziny różowatych. Pochodzi z rejonów Morza Kaspijskiego. Występują głównie w strefie umiarkowanej i ciepłej półkuli północnej. Obecnie rozpowszechniona jest na całym świecie. Liczba odmian śliwek sięga aż 6 tysięcy. W Polsce najbardziej popularne są fioletowe węgierki oraz słodsze żółte i zielone renklody a na przetwory przeznaczane są mirabelki.

Zawartość
Śliwka w przeciwieństwie do innych owoców tj. gruszki, jabłka, pomarańcze jest owocem niedocenionym i mniej obecnym na naszych stołach. Tymczasem jest bardzo bogata w witaminy i minerały, które są obecne nie tylko w świeżych, ale i suszonych owocach. Pod względem zawartości witamin, minerałów i błonnika bogatsze są śliwki suszone, lecz mają one pięć razy więcej kalorii niż śliwki surowe. Śliwki zawierają bardzo małą ilość witaminy C, ale to nie obniża ich wartości, ponieważ są bardzo bogate w witaminę A, B6 i rzadko występującą w owocach witaminę E. Oprócz tego zawierają związki mineralne tj. potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Są obecne katechiny i kwas chloro genowy.

Działanie

Obecność śliwek w diecie dzięki swoim właściwościom bardzo pozytywnie wpływa na organizm. Regulują trawienie zapobiegając zaparciom i zmniejszając zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego. Chronią przed wolnymi rodnikami, działają kojąco na układ nerwowy poprawiając samopoczucie.

Zastosowanie
Śliwka jest składnikiem wielu słodkich przysmaków tj. ciast i ciasteczek. Wytwarza się z nich kompoty, dżemy, marmolady oraz sorbety, pierogi i knedle. Dodatkowo może być dodawana do potraw mięsnych, jako farsz bądź do sosu. W Polsce popularna jest wódka ze śliwek tzw. śliwowica, która znalazła zastosowanie w staropolskim bigosie. Śliwki mogą być również suszone, które mogą być spożywane w przypadku problemów żołądkowych. 
Tarta ze śliwkami

Tarta ze śliwkami

Koper Koper

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: