Smakowite porzeczki - jak je wykorzystać w kuchni?

  • 4

Kwaśne i wyraziste w smaku porzeczki to owoce zaliczane przez dietetyków do grona najzdrowszych. Niezależnie od gatunku stanowią doskonałe źródło witamin, antyutleniaczy i błonnika. Czego nie wiemy o tych owocach i jak inspirować się nimi w kuchni? Przeczytajcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Smakowite porzeczki - jak je wykorzystać w kuchni?
fot. Fotolia
Co to są porzeczki i skąd pochodzą?

Porzeczki pochodzą od rodziny agrestowatych i są niewielkimi kulistymi jagodami rosnącymi w gronach na krzewach osiągających wysokość nawet 3 metrów. Owoce te wywodzą się z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. Występują w trzech kolorach: czerwonym, czarnym oraz mało popularnym – białym.

W Polsce porzeczki uprawiane są w przydomowych ogródkach i sadach dla uzyskania owoców ale także dla celów ozdobnych. Warto wspomnieć, że Polska jest jednym z największych producentów tych owoców na świecie!

Kompot z porzeczek

Fot. Fotolia

Ponieważ porzeczki (szczególnie czarne) charakteryzują się bardzo specyficznym zapachem, przez wielu naszych rodaków nazywane są - podobnie jak rośliny czeremchy - smrodyniami!

Odmiany porzeczek

Nie od dziś wiadomo, że matka natura zadbała o różnorodność występujących na Ziemi roślin, warzyw i owoców. Nie inaczej jest także w przypadku porzeczek. Jakie odmiany znamy?

Najpopularniejszą i najczęściej hodowaną odmianą jest porzeczka czarna. Bogata w witaminę C, stanowi naturalny suplement diety (zjedzenie zaledwie 50 g tych owoców, pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wspomnianą witaminę!). Ponadto w skórce czarnej porzeczki obecne są antocyjany, chroniące organizm przed wolnymi rodnikami. Warto pamiętać, że są dobrym lekarstwem przeciwzapalnym i przeciwbiegunkowym. Gatunek ten nadaje się głównie do robienia soków i nalewek!

Porzeczki Porzeczki Porzeczki

Fot. Fotolia

Czerwona porzeczka charakteryzuje się jaskrawoczerwonym kolorem skórki i miąższu. Zawiera ona 4 razy mniej witaminy C niż jej czarna kuzynka, ale z kolei ma w sobie więcej prowitaminy A. Czerwone porzeczki spożywać można na surowo, robić z nich soki i kompoty, ale śmiało wykorzystać je można także w przetwórstwie.

Białe porzeczki swym składem w dużej mierze przypominają porzeczki czerwone - różnicę stanowi jedyni ilość zawartego w nich barwnika. Owoce te w kuchni znajdują głównie zastosowanie deserowe.

Olej z pestek porzeczek

Przecieracie oczy ze zdziwienia? Nic w tym dziwnego, niewiele osób wie, że z tych smacznych owoców produkowany jest olej! Uzyskuje się go w wyniku tłoczenia na zimno nasion porzeczek. Olej ten zawiera cenny dla zdrowia kwas linolowy, stearynowy czy kwasy z gatunku omega-3 i omega-6!

Powstały olej stosowany regularnie przywraca równowagę fizjologiczną skóry, chroni przed infekcjami, korzystnie wpływa na krążenie krwi. Obecnie wykorzystywany jest on głównie w farmakologii i przemyśle kosmetycznym.

Kulinarne pomysły na porzeczki

Porzeczki poza bogactwem odcieni, odznaczają się także wszechstronnością w kuchni. Owoce te stanowią bowiem nieskończone źródło inspiracji dla każdego wielbiciela gotowania!

Ze smakowitych porzeczek przygotować można orzeźwiający chłodnik, kisiel czy pudding. Owoce te genialnie sprawdzą się też w najróżniejszych wypiekach - zarówno biszkoptowych, jak i takich, których bazę stanowi ciasto kruche bądź francuskie. Porzeczki serwować można też w deserach na zimno lub gorąco (z bitą śmietaną).

Jeśli lubicie innowacyjność w gotowaniu, koniecznie sprawdźcie jak smakują porzeczki w potrawach serwowanych na wytrawnie. Dobrze skomponują się z mięsami, serami, a nawet niektórymi warzywami!

Ciasto z porzeczkami

Fot. Fotolia

Nie można zapomnieć również o tym, że porzeczki to doskonały materiał na przetwory! Dzięki nim możemy cieszyć się niespotykanym smakiem musów, soków, syropów, nalewek, konfitur czy galaretek!

Nie wiecie jak spożytkować dostępne porzeczki? Sprawdźcie recepturę na oryginalny pasztet z galaretką z czarnej porzeczki oraz wspaniałą w smaku bezę z frużeliną porzeczkową. Pokażcie nam, jak Wy wykorzystujecie porzeczki w swojej kuchni. Czekamy na Wasze przepisy!