Solenie i suszenie warzyw

  • 1

Solenie i susznei warzyw oraz owoców jest łatwą i tanią metoda konserwacji żywności. Dzięki niej szybko poradzimy sobie z nadmiarem świeżych produktów i zachowamy je na przyszłość.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Solenie i suszenie warzyw
fot. Fotolia

Dawniej ludzie musieli sobie jakoś radzić z przechowywaniem żywności. W czasach, kiedy nie było lodówek, czy piekarników, ludzie wykorzystywali inne proste, aczkolwiek niezwykle skuteczne sposoby utrwalania żywności. Były nimi, między innymi solenie i suszenie. Oprócz warzyw i owoców można tymi metodami także przyrządzić mięso, czy nawet ryby.

Metoda solenia polega na zasypaniu solą lub zalaniu solanką świeżych, rozdrobnionych warzyw. Dzięki soli warzywa puszczą sok. Następnie każdą warstwę przesypuje się solą. Na wierzch naczynia, w którym solimy warzywa dodatkowo można wylać łyżeczkę oleju. Tę metodę można wykorzystać przy robieniu ogórków na zupę, szczawiu, a nawet przygotować tak natkę pietruszki lub koper. Zimą będą doskonałym dodatkiem do zup i sosów.

Inną ciekawą propozycją jest solenie włoszczyzny. Wtedy warzywa korzeniowe ściera się na grubych oczkach tartki i ubija ciasno w słoiku. Posypuje warstwą soli. Należy pamiętać o tym, by wierzchnią warstwę również stanowiła sól. Kiedy warzyw puszcza sok, należy go zebrać i dopiero wtedy można zakręcić słoik.

Suszenie jest procesem przeciwnym. Polega na wysuszeniu, pozbyciu się wody z owoców lub warzyw. Dzięki czemu pozbędziemy się z nich drobnoustrojów. Jednak przy tej metodzie występują duże straty witamin. Najlepiej, jeśli suszenie odbywa się na świeżym powietrzu, w suche i ciepłe dni. Można także do tego celu wykorzystać piekarnik lub domowe grzejniki. Tym sposobem można zrobić suszoną włoszczyznę (doskonały dodatek do wszystkich zup), pietruszkę, natkę, suszone jabłka, śliwki, gruszki i oczywiście grzyby, które są niezbędne na wigilijnym stole.


Pozanj domowe sposoby na suszenie pomidorów >>>