Spotkajmy się na Śliwkowym Szlaku!

  • 1

Szukacie ciekawej wakacyjnej przygody i pysznego jedzenia? Sprawdźcie co ma do zaoferowania Śliwkowy Szlak!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Spotkajmy się na Śliwkowym Szlaku!

Stowarzyszenie „Na śliwkowym szlaku” to lokalna grupa, skupiająca 7 małopolskich gmin: Czchów, Gnojnik, Gródek nad Dunajcem, Iwkowa, Laskowa, Lipnica Murowana i Łososina Dolna. Do końca września na terenach tych gmin będą odbywały się imprezy, także kulinarne! Będzie też można spróbować i kupić wiele różnorodnych produktów i potraw.

Stowarzyszenie „Na śliwkowym szlaku” powstało w 2008 roku, a motywem przewodnim obszaru jest śliwkowy szlak i śliwka właśnie – symbol tradycji i kultury mieszkańców.

Śliwkowy szlak wiedzie przez najciekawsze miejsca w gminach, a także przez miejsca związane z owocami i ich przetwórstwem. Gminy wchodzące w skład „Śliwkowego szlaku” mają długą wspólną tradycję uprawy i wykorzystania śliwek. Owocom z tamtego regionu wyjątkowo służy klimat i położenie, śliwki wyrastają smaczne i zdrowe, a spożywane są w bardzo różnej postaci: na surowo, jako dżemy, konfitury, czy też jako susz.

Knedle ze śliwkami i cynamonem Pijane śliwki w czekoladowym cieście

Sprawdźcie przepisy na przetwory, knedle, ciasta i mięsa ze śliwkami! >>>

Szczególnie owoce suszone wyróżniają się smakiem i aromatem, przy wielu gospodarstwach w regionie znajdują się tradycyjne suszarnie opalane twardym bukowym drewnem.

Te ostatnie to słynne „suski sechlońskie” - śliwki odmiany „węgierka” z pestkami poddane procesowi podsuszania i podwędzania. Jej nazwa wywodzi się z miejscowej gwary – „suska” to suszka, podwędzana i suszona śliwka. „Sechlońska” - bo z miejscowości Sechna, w gminie Laskowa.

Więcej informacji na stronie: nasliwkowymszlaku.pl

Pierś z kurczaka faszerowana śliwką Przekąska nie tylko dla kibica Kruche kwiatki ze śliwką