Suszenie grzybów

  • 2

Suszenie to jeden z najstarszych sposobów konserwowania żywności. W wyniku odparowania wody następuje koncentracja składników znajdujących się w produktach. Poddane takiej obróbce grzyby są nie tylko smaczne, ale także nadzwyczaj aromatyczne. Sprawdźcie jak prawidłowo suszyć leśne skarby!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Suszenie grzybów
fot. Fotolia
W polskiej kuchni grzyby zajmują wysoką pozycję. Ich specyficzne, atrakcyjne walory smakowe nie dają się niczym innym zastąpić. Leśne skarby potrafią zamienić najprostszą potrawę w cudowny przysmak. Konserwowanie grzybów zebranych w lesie zapobiega rozkładowi bakteryjnemu i powstrzymuje działanie enzymów, w nich zawartych.

Suszenie należy do metod bardzo prostych i niezawodnych, z tego też powodu jest powszechnie stosowane już od prehistorycznych czasów. Ususzone grzybyłatwe do przechowywania, zajmują mało miejsca na kuchennych półkach i mogą być wykorzystane w naszych daniach w różnoraki sposób!

PRZYGOTOWANIE DO SUSZENIA

Wybrane przez siebie grzyby można suszyć oddzielnie – gatunkami lub mieszać wedle uznania i w zależności od tego, jakie będzie ich przeznaczenie. Grzyby borowikowate i smardzowate ze względu na swój wyjątkowy i charakterystyczny aromat, zaleca się suszyć osobno. Kiedy użyjemy ich do sosu lub dania obiadowego ich smak przewyższy wszystkie inne grzyby, zarówno te przyniesione prosto z lasu jak i marynowane!

Wszystkie grzyby przeznaczone do suszenia należy odpowiednio przygotować, muszą być świeże i nie robaczywe. Przed wysuszeniem należy je dokładnie oczyścić z piasku, ściółki i mchu, a następnie wytrzeć wilgotną ściereczką, ale w żadnym wypadku nie myć w wodzie!

Oczyszczone grzyby najlepiej pokroić na plasterki grubości 2 - 4 centymetrów. Kapelusz i trzon grzyba powinny zostać połączone, nie zaleca się ich krojenia. Przygotowaną krajankę rozkłada się na cienkiej siateczce z tworzywa sztucznego, drewnianych ramkach lub nierdzewnym metalu. Plasterki grzybów muszą mieć stały dopływ powietrza, dlatego nie należy ich układać zbyt gęsto.

Grzyby można suszyć również w całości nawlekając je na nitkę. Taki "grzybowy naszyjnik" należy rozwiesić w suchym i ciepłym pomieszczeniu np. nad kominkiem lub kuchenką. Ten sposób konserwowania grzybów jest jednak długotrwały, a owocniki są bardziej narażone na działanie owadów zwabionych grzybnym aromatem.

Suszone grzyby
Zdjęcie: Fotolia

SUSZENIE GRZYBÓW

Najlepsza temperatura do suszenia grzybów wynosi ok. 40°C, nigdy nie powinna przekraczać 60°C, gdyż grzyby w takich warunkach szybko czernieją!

Kiedy rozpoznamy, że grzyby są gotowe do przechowywania? Gdy po pokruszeniu nasze grzyby szeleszczą, jest to znak, że są już optymalnie wysuszone. Ten zabieg trwa najczęściej 2 -3 dni. Ważne by uniknąć przesuszenia naszych leśnych przysmaków, ponieważ tracą one swój aromat, bardzo się kruszą i łamią!

Zanim schowamy nasze suszone skarby do kuchennych szafek, należy je dokładnie przejrzeć, oczyścić z nieczystości i wyrzucić spleśniałe lub robaczywe. Sprawdzić trzeba również czy nie znajdują się na nich jaja moli i innych owadów, z których później, w zamkniętych słojach, mogłyby wylęgnąć się larwy i całkowicie zniszczyć nasz zapas grzybów.

JAK PRZECHOWYWAĆ SUSZ Z GRZYBÓW?

Grzybny susz najlepiej przechowywać w słoikach z ciemnego szkła, gdyż w nich nie grozi im ani wilgoć ani owady. Można też przełożyć je do suchego metalowego, drewnianego lub plastikowego pudełka wyłożonego papierem lub schować do papierowej torebki. W żadnym przypadku nie powinno się trzymać ich w lnianych woreczkach, co niestety jest dość często praktykowane. Przez cienki materiał owych woreczków bardzo łatwo dostać się mogą mole, a dodatkowo ulatniają się cenne substancje aromatyczne!

Pamiętajcie także, że nie należy przechowywać grzybów na wianuszkach. Ulegają wtedy zakurzeniu, tracą aromat, nasiąkają wilgocią i stanowią dobre podłoże dla rozwoju różnych drobnoustrojów!

DO CZEGO WYKORZYSTAĆ SUSZONE GRZYBY?

Suszone grzyby wykorzystuje się jako esencjonalny dodatek poprawiający smak i aromat sosów, zup, mięsnych potraw czy sałatek. Śmiało spożytkować je można również do przygotowania potraw takich samych jak z grzybów świeżych.

Ususzone grzyby przed użyciem muszą być dokładnie umyte i moczone w wodzie lub mleku przez 2 godziny. Dzięki temu stają się miękkie i delikatne. Zużytą do moczenia wodę lub mleko wykorzystać możecie przy gotowaniu zupy czy sosu!

Suszone grzyby doskonale nadają się na mączkę, która będzie miała szerokie zastosowanie w naszych kuchniach. Ten grzybny proszek dodać można do mięsa mielonego, sosów, zup, bigosu! Przyprawę tę mieszać można też z innymi dodatkami np. z roztartym suszem warzywnym, otrzymując w ten sposób aromatyczną mieszankę, która zadowoli każdego smakosza!

Syszone grzyby
Zdjęcie: Fotolia

Wspomnianą mączkę przyrządzić można z suszonych maślaków lub trzonków innych grzybów. Leśne smakołyki przed sproszkowaniem muszą być jeszcze wstawione do mocno nagrzanego piekarnika, gdyż ich wilgotność musi być minimalna. Grzyby poddane takiemu zabiegowi są wystarczająco łamliwe i bez problemu można je zmielić w młynku lub rozetrzeć w moździerzu.

A Wy w jaki sposób przygotujecie grzybne zapasy na zimowy czas? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam w stworzeniu solidnej kolekcji leśnych przysmaków!
 
Sprawdźcie jak zrobić grzyby w śmietanie >>>