Suszenie grzybów

Pyza - Porady kulinarne: Suszenie grzybów

Złoty Ekspert
Artykuły: 74
zdjęcia: 1 z 3
Suszenie grzybów
oceń:  
ocena: 5/5
głosów: 3

Suszenie grzybów to dobry sposób na zachowanie smaku i aromatu grzybów. Zobacz jak suszyć grzyby.


Sezon grzybowy trwa i pora pomyśleć o zapasach grzybowego suszu na zimę...

Do suszenia nadają się przede wszystkim borowiki, podgrzybki, kozaki, ale też wiele innych gatunków. Mało które grzyby mogą się równać aromatem z suszonymi prawdziwkami, ale do wielu potraw można wykorzystać inne rodzaje np. susz z lejkowców dętych ponoć nie ma sobie równych w farszu do pierogów, z dodatkiem kapusty kwaszonej.

Suszymy grzyby zbierane w suche, najlepiej słoneczne dni - nie są wtedy nasiąknięte wodą tak jak po deszczu. Muszą być świeże, jędrne i zdrowe! Oczyszczamy je starannie ze wszystkich paprochów, omiatamy z piasku -przyda się np.duży pędzelek, czysta ściereczka albo miękka, sucha szczoteczka - przycinamy ogonki sprawdzając ponownie czy nie ma "lokatorów". Absolutnie nie myjemy!

Można suszyć rozłożone luźno na jakiejś kratce czy sitach w przewiewnym miejscu, nanizane na nitkę lub drucik nad kuchnią, piecem lub na wolnym powietrzu, rozrzucone na wyłożonej papierem blasze w uchylonym[!] piekarniku, w suszarce elektrycznej [te zdobywają coraz wiekszą popularność]. Małe grzyby możemy suszyć w całości, większe kapelusze całe lub pokrojone na plastry. Ogonki też, ale nie są tak efektowne no i bywają dość twarde.

Najważniejsza jest przewiewność i temperatura. Grzyby muszą być rozłożone w pojedynczej warstwie, niezbyt ciasno aby powietrze dokładnie je owiewało. Dobrze jest odwracać je kilkakrotnie podczas całego procesu aby nie poprzywierały do podłoża. Temperatura [w piekarniku] nie może przekraczać 50st.C , szczególnie na początku, dopiero gdy podeschną można ją zwiększyć o 10max.20st. Dobrze ususzony grzyb jest jak wiór - elastyczny a po mocniejszym naciśnięciu łatwo się łamie [nie kruszy]. Suszone ogonki i grzyby mniej aromatyczne można przeznaczyć na proszek grzybowy, doskonały do sosów i jako przyprawa do np.zup.

Ususzone już grzyby należy rozetrzeć dokładnie w moździerzu a najlepiej zmielić w maszynce lub młynku, przechowywać w szczelnie zakręconym słoiczku. Sposób ten można zastosować np. do kurek a nawet kani. Susz grzybowy możemy przechowywać nawet kilkanaście miesięcy w szczelnych, najlepiej zakręcanych dokładnie [grzyby bardzo szybko wchłaniają wilgoć i zapachy, poza tym lubią je mole!] słojach lub pojemnikach, w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu.

W źle przechowywanym suszu lubią legnąć się mole. Można temu zapobiec wkładając do każdego słoja czy pojemnika kilka liści laurowych. Przed dodaniem suszonych grzybów do potraw możemy je opłukać [przed suszeniem nie były myte], namoczyć i ugotować. Moczymy w wodzie, ja zalewam wrzątkiem i przykrywam na pół godziny. Wody oczywiście nie wylewamy, przyda się do np.barszczu.

Dodaj:
Śledzik Wykop
Komentarze do Suszenie grzybów  
Bahus

Bahus

2009-07-12 00:04
Mam małą wątpliwość co do kozaków...moim zdaniem nie nadają się do suszenia. A artykuł super...piątka
Skomentuj
Oceń:
0
Pyza

Pyza

2009-07-12 11:28
Zapewniam Cię, że suszą się doskonale, oczywiście te dość młode i jędrne. Suszyłam koźlarze babki, grabowe, pomarańczowożółte...Nie są tak aromatyczne jak borowiki, ale świetnie nadają się do zmielenia na grzybowy proszek.
Skomentuj
Oceń:
0
Przepisy DORCI

Przepisy DORCI

2013-10-06 13:11
Świetny artykuł ;) Zgadzam się i potwierdzam-koźlarze też dobrze się suszą! Można też nawleczone na nitki grzybki suszyć przywiązane przy kaloryferach- ekologicznie i na teraz ;)
Skomentuj
Oceń:
0
Pyza

Pyza

2013-10-11 18:13
nadają się doskonale - może nie są tak bardzo aromatyczne jak borowiki, ale dają radę - suszę je jak jest dużo a potem wykorzystuję do różnych dań z powodzeniem.
Skomentuj
Oceń:
0

Redakcja Gotuje

Konkursy Kulinarne

  • Konkurs - Wiosenne przebudzenie Konkurs - Wiosenne przebudzenie

    Przygotuj dowolną wiosenną potrawę, ciasto lub deser, która Twoim zdaniem zasługuje na miano królowej wiosny. Wygraj atrakcyjne nagrody. Nagrodą główna jest telefon: Nokia Lumia 530 Dual SIM!

 

Dziś moderatorami są

zbysiowa
zbysiowa

Platynowy Ekspert

 

Akademia Smaku Bosch

Sonda

Którą z tych sałatek lubisz najbardziej?

 
 Którą z tych sałatek lubisz najbardziej?

 

Ostatnio komentowane