Jak samodzielnie ususzyć śliwki?

  • 4

Sezon na śliwki przypada na przełomie sierpnia i września. Warto je wtedy zebrać i ususzyć - suszone śliwki to doskonały dodatek do wielu dań, a także wyjątkowo smaczna przekąska! Zobacz, jak samodzielnie ususzyć śliwki i jaką odmianę wybrać do suszenia.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak samodzielnie ususzyć śliwki?
fot. Fotolia

Jakie śliwki wybrać do suszenia?


Najlepsze do suszenia są śliwki węgierki - te małe, ciemnofioletowe. Dojrzałą śliwkę węgierkę łatwo rozpoznasz po lekko pomarszczonej skórce przy ogonku. Wybieraj owoce bardzo dojrzałe.


Jak przygotować śliwki do suszenia?


Przed suszeniem śliwki trzeba umyć i przebrać. Usuń ogonki, sprawdź czy owoce nie są uszkodzone lub zaatakowane przez chorobę - do suszenia wybierz wyłącznie zdrowe owoce. Jeśli masz własne owoce poczekaj, aż spadną z drzewa, będziesz mieć pewność, że są dojrzałe i odpowiednio słodkie.

Przed suszeniem śliwki warto zblanszować: zanurz owoce we wrzącej wodzie na minutę, a następnie przełóż do bardzo zimnej, aby zatrzymać proces gotowania. Poczekaj aż wyschną.

Śliwki możesz suszyć zarówno w całości, tj. z pestką, lub je naciąć i wyjąć pestkę ze środka. Możesz też przekroić śliwki przed suszeniem na połówki.

W czym suszyć śliwki?

  • w suszarce do owoców, grzybów i warzyw
  • piekarniku
  • w słońcu

Ostatni sposób możesz wykorzystać tylko wtedy, gdy pozwala na to pogoda: aby ususzyć śliwki w naturalnym słońcu musi być sucho, ciepło i słonecznie przez kilka dni. Zdecydowanie bezpieczniej będzie wykorzystać piekarnik lub suszarkę. Jeśli nie posiadasz specjalnej suszarki, ułóż śliwki na kratce w piekarniku - dzięki temu ciepłe powietrze będzie mogło suszyć je z każdej strony równomiernie.

Owoce można również suszyć podobnie jak grzyby, nawlekając je na nitkę. W takiej postaci należy rozwiesić je nad kominkiem lub kuchenką. Koniecznie trzeba jednak zwracać uwagę na owady, które lgnąć będą do słodkiego aromatu smakowitych śliwek.

Optymalna temperatura suszenia śliwek w piekarniku to 60 stopni. Jeśli twój piekarnik posiada funkcję termoobiegu, ta będzie doskonała. Zostaw śliwki we włączonym piekarniku na 24 godziny, a następnie wyjmij i dosusz przez kolejną dobę w przewiewnym miejscu.

Powyższy sposób suszenia śliwek w piekarniku nie wymaga wiele pracy. Możesz też zastosować cykl przerywany - wówczas włączaj piekarnik nagrzany do temperatury nieco niższej (50 stopni) na 3 - 4 godziny, a następnie wyjmij przemieszaj owoce i pozostaw poza piekarnikiem przez kilka godzin. Czynność tę powtarzaj kilkakrotnie.

Dobre suszone śliwki mają błyszczącą, pomarszczoną skórkę i miękki, elastyczny miąższ. Jeśli zdecydujesz się na suszenie śliwek w suszarce właściwie nie musisz martwic się o to, że śliwki za bardzo się przypieką.

Jak przechowywać suszone śliwki?


Suszone śliwki przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli nie pojawi się na nich pleśń, możesz je przechowywać nawet przez rok.

Jakie właściwości mają suszone śliwki?


Wraz z suszeniem, śliwki zyskują wiele zdrowotnych właściwości. Regulują pracę układu pokarmowego, obniżają poziom złego cholesterolu, chronią przed chorobami i stanowią pyszną przekąskę dla wszystkich dbających o zdrowie.

Smakowite suszone śliwki są fantastycznym suplementem zalecanym w profilaktyce chorób przewlekłych i nowotworów. Takie działanie mają przede wszystkim polifenole, które chronią zdrowe komórki przed zniszczeniem i neutralizują te zmienione chorobowo.

Suszone śliwki są bardzo słodkie, ale mimo to świetnie utrzymują stabilny poziom cukru we krwi. Działanie takie ma przede wszystkim zawarty w nich błonnik, który pęcznieje w żołądku, dzięki czemu czujemy się nasyceni i w efekcie rezygnujemy z podjadania.

Naukowcy wykazali również, że suszone śliwki hamują proces utraty kośćca i mogą zatrzymać początki osteoporozy. Smakołyki te powinny znajdować się więc w jadłospisie dzieci i osób starszych, które to szczególnie narażone są na złamania.

Zobacz też: Jak zrobić powidła śliwkowe?