Świeże owoce morza - poradnik

  • 1

Podpowiadamy jak przechowywać i co z robić z owocami morza. Na talerzu krewetki, mule, ostrygi , kalmary i ośmiornice.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Świeże owoce morza - poradnik
Owoce morza, to nie tylko wyszukane morskie smakołyki, ale również niezwykle zdrowy składnik naszego pożywienia. Stanowią one dobre źródło wysokowartościowego białka, witamin i minerałów, dzięki czemu cieszą się opinią niezwykłych afrodyzjaków. Ze względu na ich występowanie są tradycyjnie spożywane powszechnie w krajach śródziemnomorskich oraz w Australii, lecz cieszą się również coraz większą popularnością na całym świecie.

Owoce morza są wyjątkowo wrażliwe na czynniki zewnętrzne (temperatura, wilgoć), dlatego też sposób ich przechowywania często stanowi dla nas najważniejszą kwestię. Nieświeże, mogą być powodem poważnych zatruć pokarmowych dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich datę przydatności. Oto kilka porad, jak przyrządzić pyszne owoce morza oraz jak się z nimi obchodzić, aby być pewnym, że zachowały one swoją świeżość.

Mule

Małże błękitne, inaczej mule, zawierają mięso bogate w białko, sole mineralne, żelazo, witaminy A, B, C, D. Do spożycia nadają się tylko świeże małże. Po czym można poznać ich świeżość? Muszle świeżych małż są zamknięte. Jeśli muszla się lekko otworzy (nazywamy to „omdleniem”) należy delikatnie rzucić nią o blat stołu. Jeśli muszla po uderzeniu zamknie się oznacza to, że stworzenie żyje i możemy je bez obaw użyć. Jeśli muszla pozostanie otwarta – taki małż nie nadaje się do spożycia.

Po otwarciu opakowania z małżami się sprawdzamy czy ma ono przyjemny morski zapach. Podczas gotowania małże powinny się otworzyć – jeżeli któraś małża tego nie zrobi, należy ją wyrzucić. Mule gotuje się krótko, do całkowitego otwarcia muszli. Najlepiej gotować je w wywarze warzywnym, z odrobiną masła.

Ostrygi

Ostrygi to znany afrodyzjak i jednocześnie symbol luksusu. Występuje wiele odmian ostryg, które różnią się barwą skorupki oraz wielkością. Mięso ma kolor kremowo-szary. Ostrygi odławia się o świcie w dniu. Świeże ostrygi umieszcza się ręcznie w specjalnych koszykach (które zapewniają dostęp świeżego powietrza), a ponieważ nie lubią światła oraz dla zachowania wilgoci przykrywa się ich skorupki glonami. Po otwarciu skorupy krótkim ostrym nożem sprawdzamy czy mięso jest zanurzone w przejrzystej wodzie – naturalnym sosie ostrygi. Zapach ostrygi powinien być przyjemny. Dla przechowywania ostrygi ważne jest aby leżała wypukłą częścią do dołu a płaską do góry, dzięki temu będzie zanurzona w swoim naturalnym soku aż do otwarcia.

Gdy kupujemy ostrygi w sklepie musimy także zapewnić im „oddychające” opakowanie - pojemnik bez pokrywki. W otwartym pojemniku można je przechować w lodówce. Ostrygi zachowują świeżość przez ok. 10 dni od dnia połowu pod warunkiem właściwego przechowywania. Jada się je przeważnie na surowo – skropione sokiem z cytryny i ewentualnie lekko popieprzone. Najpierw jednak musimy ostrym nożykiem odciąć je od muszli, albo wyjmujemy ją specjalnym widelczykiem do ostryg. Mięso zgniatamy językiem i połykamy, wypijając z muszli jej sos. Potem możemy zagryźć chlebem i popić łykiem wina.

Krewetki

Krewetki zaliczane są do najpopularniejszych owoców morza ze względu na ich wyjątkowo smaczne mięso. Odmian krewetek jest 6000, ale jedynie niewielka ich część ma ekonomiczne znaczenie - głównie te większe. Ok. 350 jadalnych odmian żyje w słonej lub słodkiej wodzie, część z nich jest zimnowodna a część ciepłowodna. Krewetki królewskie lub inaczej Black, łac Penaeus mondon, krewetki białe, łac. Penaeus Vannamei i krewetka Rosenberga, łac. Macrobrachium rosenbergi to najpopularniejsze odmiany dostępne w sprzedaży.  Możemy je kupić surowe - o jasnoszarej barwie i tylko takie nadają się do dłuższej obróbki termicznej. Podczas gotowania lub smażenia zmieniają kolor na różowo-pomarańczowy. Krewetki najczęściej oferowane są w sprzedaży - o lekko różowej barwie zostały już lekko podgotowane i przyżądzanie lub smażenie ich nie powinno trwać zbyt długo aby nie stwardniały.

Przygotowanie świeżych krewetek zaczynamy od usunięcia pancerzy. Najpierw usuwamy odnóża i grzbiet, następnie ogon, a na końcu głowę krewetki. Krewetki możemy przyrządzać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej popularnych przepisów są krewetki smażone na oliwie z czosnkiem, pietruszką, białym winem oraz sokiem z cytryny. Można je stosować jako dodatek do sałat, makaronów, zup lub paeli.

Przegrzebki

Przegrzebki atlantyckie, często mylone z małżami Świętego Jakuba łowionymi w Morzu Śródziemnym, to jedne z najbardziej cenionych owoców morza pod względem kulinarnym.Występują jedynie na małym obszarze wybrzeża Atlantyku.

Zawierają dużo żelaza, są słodkie w smaku, często porównywane do mięsa kurczaka. Aby przygotować świeże przegrzebki należy przyprawić je solą oraz pieprzem i odstawić na 20 minut.

Przegrzebki po zakupie wyjmujemy z muszli (świeże) lub powoli rozmrażamy.

Aby wyjąć mięso z muszli wkładamy nóż między dwie połowy i przesuwając wokół odcinamy mięśnie od muszli. Używając łyżki wyjmujemy mięso. Mięso powinno być perłowego koloru, lekko wilgotne, sztywne. Płuczemy i suszymy na papierowych ręcznikach, jeśli to konieczne usuwamy boczne mięśnie, które łączyły mięso z muszlą - po prostu bierzemy między dwa palce i wyrywamy zbędny mięsień.

Przegrzebki można podać na różne sposoby: na surowo (muszą być świeże!), smażone (nie wolno smażyć zbyt długo), zapiekane, grillowane czy gotowane. Aby danie brzmiało jeszcze bardziej wykwintnie, po usmażeniu przegrzebków możemy zalać je odrobiną brandy i podpalić, aby powstał lekki płomień - otrzymamy przegrzebki flambirowane w brandy. Dodaje się je do makaronów, różnych sosów, zapiekanek.

Kalmary

Kalmary wyławiane są we wszystkich morzach świata, zaliczane do najbardziej inteligentnych mięczaków. W kuchni są bardzo popularne, szczególnie w postaci panierowanych krążków.

Czyszczenie i przygotowanie kalmarów nie jest specjalnie trudne, ale zawsze można poprosić sprzedawcę ryb, jeśli kupujemy je świeże. Przygotowanie kalmarów zależy od rozmiaru – te bardzo małe mogą być jedzone nawet w całości, ale u wszystkich najpierw trzeba usunąć macki i głowę, po czym wyjąć szkielet wraz z wnętrznościami. Dokładnie czyścimy wnętrze kalmara, płuczemy wodą i wycieramy papierowym ręcznikiem.

Nie zapominajmy o mackach – warto je oddzielić od głowy zaraz pod oczami. Smaży się je nieco dłużej niż ciało kalmara, a są równie smaczne. Zwróćmy uwagę na woreczek z atramentem - jego zawartość możemy przelać do szklanki. Jest on często wykorzystywany w przepisach.

Kalmary możemy podać jako dodatek do dania głównego (makaron, risotto, sałatka) lub upiec faszerowane przeróżnym nadzieniem. Jeśli je nadziewamy - po nałożeniu farszu kalmara spinamy wykałaczką lub zszywamy przy pomocy igły i nitki.

Podobnie jak w przypadku większości owoców morza, należy uważać aby nie podgrzewać ich zbyt długo, bo staną się twarde i gumowate.

Ośmiornice

Ośmiornice to owoce morza szczególnie popularne w kuchni śródziemnomorskiej, wyławiane z wód Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Ośmiornice sprzedawane są w formie świeżej, mrożonej lub marynowane w oliwie. Szczególnie popularne są małe ośmiorniczki tzw. "baby”, ich mięso jest bardziej miękkie i łatwiejsze w przyrządzeniu.

Przy zakupie świeżej ośmiornicy warto się upewnić, że była niedawno złapana i nie wydziela żadnych przykrych zapachów.

Ośmiornice nie posiadają szkieletu, dlatego tkanka ich mięsa ma trochę inny charakter niż na przykład ta ryb. Po opłukaniu warto więc zbić ją trochę tłuczkiem. Ośmiornicę trzeba gotować długo na wolnym ogniu albo dusić tak długo, aby skruszała. Warto też dodać trochę octu do wody, ponieważ przyśpiesza on rozwiązywanie tkanek łącznych w mięsistych mackach ośmiornicy. Przy pomocy widelca możemy sprawdzić, kiedy ośmiornica jest dobra - ząbki wchodzą gładko i można oddzielić mięso.

Jeśli kupujemy ośmiornicę, która była gotowana wcześniej warto się upewnić czy ma purpurowy kolor skóry i biały mięsa.

Sepia, barwnik wytwarzany przez ośmiornice jest wykorzystywany w celu wykonania farb malarskich jak również do zabarwiania potraw na czarno jak na przykład włoskie risotto (risotto nero di seppia). Sposobów na przygotowanie ośmiorniczek jest wiele - można je smażyć, grillować i piec. Świetnie komponują się z innymi owocami morza. Można je podać na przystawkę, danie główne bądź dodatek do sałatki.