Szparagi - smaczne i dietetyczne warzywo sezonowe

Zielone, białe, a nawet fioletowe - w maju szparagi często pojawiają się na naszych stołach. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Szparagi - smaczne i dietetyczne warzywo sezonowe

Kulinarnie miesiąc maj nierozłącznie kojarzy się ze szparagami. Warzywo to cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem. Sięgamy zarówno po ich wersję białą, jak i zieloną. Warto zaczerpnąć więc trochę informacji teoretycznych na ich temat.

Szparagi dorastają nawet do 1,5 metra wysokości, najlepiej rosną w umiarkowanie ciepłych regionach. Szparagi najwyższej jakości zbierane są do połowy czerwca.


 Znasz dobry przepis z użyciem szparagów? Dodaj go!


                                    
Inspiracji na dania ze szparagami szukaj tutaj >>>


Białe szparagi (tzw. bielone) wycina się zanim dotrą na powierzchnię ziemi. Kolorowe szparagi - zielone, czerwone, a nawet fioletowe - są efektem przebarwień powstałych pod wpływem światła.

Szparagi zielone wyrastają od 20 do 30 cm ponad powierzchnię ziemi i odcinane są tuż nad nią. Zielony kolor to efekt powstawania chlorofilu. W kuchni bardziej cenione są szparagi kolorowe. Zielone są delikatniejsze, a zarazem bardziej wyraziste w smaku niż szparagi białe. Wymagają od nas również mniej pracy - zielonych w zasadzie nie musimy obierać (wystarczy tylko delikatnie odłamać zdrewniałą część pędów). Białe już tak.

Warzywa te należy przechowywać krótko, najlepiej zawinięte w folię w chłodnym i wilgotnym miejscu. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, to możemy je zarówno gotować, smażyć jak i zapiekać. Wybierając pierwszą opcję, pamiętajmy, aby po usunięciu zdrewniałej części szparagów, związać je w pęczek tak, by główki były na tej samej wysokości.

Szparagi
 Zdjęcia: Fotolia

Szparagi gotujemy w osolonej wodzie ze szczyptą cukru, która balansuje lekką goryczkę zawartą w tym warzywie, dbając, by główki znajdowały się ponad poziomem wody. Czas gotowania zależy od jakości i grubości szparagów - cieńsze i młodsze potrzebują mniej czasu. Szparagi zielone szybciej przygotujemy niż szparagi białe.

Szparagi możemy serwować na zimno - chociażby w sałatce polane domowym dressingiem, albo na ciepło - w postaci zupy kremu, zapiekane czy polane masłem jako dodatek do mięs. Warto po nie sięgać jak najczęściej, gdyż są nisko kaloryczne (100 g to około 18 kcal) i są źródłem niezbędnych witamin (A,C,E, beta-karoten), składników mineralnych, błonnika i tak ważnego, szczególnie dla kobiet w ciąży, kwasu foliowego. Moje trzy ulubione dania z wykorzystaniem tego warzywa to - szparagi z chudym twarogiem i pistacjowym pesto, szparagi z sadzonym jajkiem i placuszkami z ziarna orkiszu oraz szparagi pieczone z otrębami i serem bałkańskim. Polecam.


 Znasz dobry przepis z użyciem szparagów? Dodaj go!