Topinambur - co kryje się pod tą nazwą?

  • 2

Nazywany bywa słonecznikiem bulwiastym. Ma oryginalny smak i daje wiele kulinarnych możliwości. Co to za roślina i czy warto ją jeść? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Topinambur - co kryje się pod tą nazwą?
fot. Fotolia
Ojczyzną topinamburu jest Ameryka Północna, należy on do rodziny astrowatych. Nazwa tej rośliny pochodzi od plemienia Indian zwanych Tupinamba. Topinambur znany jest na całym świecie pod wieloma postaciami: jako roślina ozdobna, jadalna oraz pastewna. Ma oryginalny smak - słodki i orzechowy - dlatego czasami  porównywany bywa z karczochem.

Dlaczego jego druga nazwa to słonecznik bulwiasty? Ma żółte kwiaty, przypominające wyglądem tę właśnie roślinę, a jego jadalną częścią są bulwy. Jak wygląda? W środku jest biały lub żółty, nabiegły na czerwono lub niebiesko, jest kruchy i  smaczny. Przetrwa nawet trzydziestostopniowy mróz.

W Polsce istnieją dwie odmiany słonecznika bulwiastego. Wyróżniamy bulwy białawe, które swoim kształtem przypominają maczugi, nazywają się Albik oraz bulwy owalne, które mają nieregularny kształt i są lekko fioletowe - ich nazwa to Rubik.

topinambur
Zdjęcie: Fotolia

Topinambur jako roślina pastewna i ozdobna

Bulwy oraz zielone pędy tej rośliny stanowią wartościową paszę dla owiec, świń oraz bydła. Bulwy topinamburu są jednym z ulubionych przysmaków dzików. Topinambur rośnie szybko, dlatego często wykorzystuje się go jako roślinę ozdobną.

Piękne, żółte kwiatostany imponująco wyglądają w ogródkach. Często sadzi się je na granicy ogrodu, ponieważ rosną dość gęsto i mogą stanowić ochronę przed wiatrem.

Słonecznik bulwiasty jako roślina jadalna i lecznicza

Topinambur można spożywać w postaci surowej (po wcześniejszym obraniu) oraz gotowanej i pieczonej. Roślinę tę można także poddać obróbce termicznej na parze. Ci, którzy chcą ją jeść na surowo muszą pamiętać o tym, że powoduje ona wzdęcia. Im dłużej gotujemy słonecznik bulwiasty, tym słodszy się staje. 

Topinambur porównywany bywa do ziemniaka (właśnie to warzywo wyparło słonecznik bulwiasty), gotuje się go jednak krócej. Zaraz po obraniu topinamburu dobrze zanurzyć go w zimnej wodzie z dodatkiem cytryny - wtedy bulwy nie ściemnieją.

Idealnie smakuje w sałatkach z dodatkiem miodu bądź jabłek, piec można go w ognisku lub w piekarniku (wcześniej dobrze przyprawić go ziołami).

Co ciekawe, topinambur można także wkroić do herbaty - niektórzy nawet twierdzą, że jest lepszy niż cytryna. Bulwy topinamburu wspaniale smakują duszone z innymi warzywami. Można przyrządzać z niego chipsy.

kwiaty topinambura
Zdjęcie: Fotolia

Właściwości topinamburu

Roślinę te poleca się przede wszystkim osobom, które chorują na cukrzycę. Dlaczego? Topinambur nie zawiera skrobi, lecz inulinę (stanowi ona 3/4 węglowodanów, które zawarte są w słoneczniku bulwiastym).

Inulina zostaje przez nasz organizm przekształcona w cukier prosty, którym jest fruktoza, tolerowana przez cukrzyków. Inulina to również cenny probiotyk, wspiera odporność naszego organizmu i zapewnia odpowiednią florę bakteryjną jelit.

Topinambur ma niski indeks glikemiczny. Co więcej, wspiera nasze serce i stawy. Zawiera bardzo dużo żelaza. Bogaty jest również w potas, dzięki który pozytywnie wpływa na pamięć oraz koncentrację, a co więcej obniży wysokie ciśnienie.

W topinamburze znajduje się dużo witaminy C oraz B1. Dzięki krzemionce, której w słoneczniku bulwiastym jest dość sporo, skóra będzie jędrna oraz gładka, a włosy nawilżone i mocne.

Topinambur zaleca się także osobom, które przeszły chemioterapię bądź mają problemy z przemianą materii. Bulwy topinamburu nie zawierają ani tłuszczu, ani cholesterolu. Słonecznik bulwiasty wykazuje także działanie przeciwnowotworowe.

topinambur

Zdjęcie: Fotolia

Jeżeli w swojej kuchni nie przyrządzaliście jeszcze topinamburu to jest to dobra okazja, aby to zmienić. Nie bójcie się wyzwań, warto próbować nowych smaków. Skorzystajcie z naszych przepisów i cieszcie się smakiem słonecznika bulwiastego!

Kołczu poleca stek wołowy podany na puree z topinamburu. Z serem pleśniowym i roszponką smakuje wyśmienicie! Zainspiruj się naszym przepisem i ciesz smakiem tej rośliny.

Karkówka z pieczarkami i topinamburem to pomysł myszy75. Topinambur dodaje karkówce niezwykłego smaku i aromatu. Mysza75 poleca także krem z topinamburu. Zupa jest pożywna i sycąca. Polecamy oba przepisy!

JaNina przygotowała topinambur z selerem. To niezwykle zdrowe warzywo, które w tym połączeniu smakuje wybornie. Jednocześnie jest to potrawa, która wcale nie tuczy!


Sprawdź, co jeszcze kryje w sobie topinambur >>>