Tradycyjne farsze do pierogów

Jedni mówią, że sekretem udanych pierogów jest ciasto. Ja twierdzę, że ten sekret tkwi w środku, czyli w farszu. Oto moje propozycje.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Tradycyjne farsze do pierogów
fot. Fotolia

Pierogi z pewnością biją rekordy popularności nie tylko wśród nas, Polaków, lecz także wśród naszych zagranicznych gości. Pierwszym, podstawowym posiłkiem, obok tradycyjnego schabowego, cudzoziemcy zamawiają właśnie pierogi. Odmian tej potrawy jest mnóstwo i tak jak ważne jest ciasto, to równie ważny, o ile nie najważniejszy, jest farsz. To od niego bowiem zależy ostateczny smak pierogów, ciasto natomiast sprawia, że są bardziej lub mniej delikatne.

Dosłownie każda garmażerka proponuje pierogi i tutaj także wybór jest ogromny. Ja również mam swój ulubiony sklepik, gdzie czasem kupuję pierogi, choć nic nie dorównuje w smaku moim własnym, ulepionym w domu. Lubię także kombinować z farszami, choć moim znajomym z zagranicy najczęściej serwuję wersje bardziej tradycyjne.

- farsz tradycyjny z kapustą i mięsem- najlepsze pierogi są z mięsa rosołowego. U nas w domu, jeśli już robię pierogi z takim farszem, poprzedzone jest to skrzętnym „zbieraniem” i mrożeniem najlepszych kawałków przez jakiś czas. Jak już uzbieram odpowiednią ilość, najczęściej wołowiny, obgotowuję kapustę, by straciła trochę swojej kwasoty i drobno ją siekam, absolutnie nie mielę. Zesmażam podgardle lub trochę słoniny i wraz z mięsem i cebulą mielę. Doprawiam wszystko do smaku solą i pieprzem, dodaję posiekaną natkę pietruszki i odrobinę słodkiej papryki. Pycha.

- farsz do pierogów ruskich – te robię znacznie częściej, gdyż jest to danie w miarę szybkie i bardzo tanie. Przeważnie do tego celu wykorzystuję ugotowane i niezjedzone ziemniaki z obiadu, cebulkę podsmażam na małej ilości masła, następnie dodaje boczek. Wszystkie składniki, łącznie z wytopionym tłuszczem łączę z ziemniakami, dodaję biały ser i przyprawiam solą i świeżo mielonym pieprzem. Czasem dodaję też natkę pietruszki. W przypadku farszu na pierogi ruskie, zdania są podzielone- jedni wolą jednolitą masę, wówczas ubijam mikserem, inni wolą bardziej wyczuwalne kawałki, wtedy używam tylko tłuczka do ziemniaków.


Polecamy: przepisy na pierogi >>>