Jak gotować jajka przepiórcze?

Jaja przepiórcze gotuje się trzy razy krócej niż kurze, gdyż są znacznie mniejsze. Gotowane na twardo mogą być dodatkiem do sałatek lub bazą do past kanapkowych.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak gotować jajka przepiórcze?
fot. Fotolia
Jaja przepiórcze można gotować na miękko lub na twardo. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatek i innych potraw, zwłaszcza wielkanocnych.

Właściwości jaj przepiórczych

Jajka przepiórcze są uznawane za zdrowsze niż kurze, gdyż zawierają mniejsze ilości tłuszczu. Są cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz witamin z grupy B i witaminy A. Ponadto dostarczają mnóstwa minerałów, między innymi fosforu, wapnia, żelaza, cynku oraz magnezu.

Jak gotować jajka przepiórcze?

Po umyciu jajek przepiórczych należy umieścić je we wrzątku – jeśli chcemy ugotować je na miękko. Jajka gotowane na twardo można włożyć do wrzątku lub do zimnej i osolonej wody. W ten sposób unika się powstania wokół żółtka jaja zielonych obwódek. Po ugotowaniu ich na twardo, jajka warto zalać zimną wodą, pozostawiając do ochłodzenia na około 4 minuty. W ten sposób skorupka będzie łatwiejsza do usunięcia.

Ile czasu gotuje się jaja przepiórcze?

Czas gotowania jest znacznie krótszy niż w przypadku jaj kurzych. Wynika to z faktu, że jajka przepiórcze są około trzy razy mniejsze.
  • Aby przygotować jajka przepiórcze na twardo, należy je gotować przez 4-5 minut od momentu włożenia do wrzątku lub 3 minuty od momentu zagotowania wody zimnej
  • Jajka przepiórcze na miękko gotuje się przez 1 minutę od włożenia do wrzątku.

Z czym podawać jajka przepiórcze?

Pomysłów na wykorzystanie jaj przepiórczych jest wiele. W wielu domach stanowią nieodłączny element wielkanocnego stołu. Można je serwować w towarzystwie sosów – na przykład koperkowego. Z jajek przepiórczych przyrządza się pasty kanapkowe, stanowią również smaczny dodatek do sałatek. Nierzadko podawane są w postaci faszerowanej, na przykład pieczarkami czy szynką.