Weganizm to filozofia życia

Czy dieta wegańska jest droga i trudna? - opowiada Joanna Krupicka z Avocado vegan catering oraz podaje przepis na zupę kokosowo-soczewicową.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Weganizm to filozofia życia
Marta Chowaniec: Proszę o definicję diety wegańskiej

Joanna Krupicka: Weganizm to spożywanie tylko produktów pochodzenia roślinnego (warzyw, owoców, orzechów, glonów, ziaren zbóż), wyeliminowanie ze swojej diety mięsa, nabiału, jaj, miodu i mleka. Dla wielu nie jest to tylko sposób odżywiania, ale filozofia życia, czyli m.in. unikanie produktów testowanych na zwierzętach, nie używanie naturalnej skóry, jedwabiu i wełny, czy bojkot cyrków ze zwierzętami.

Od kiedy Państwo są weganami? Co wpłynęło na Państwa decyzję?

Weganami jesteśmy od ok. 7 lat. Wybraliśmy taki sposób odżywiania i styl życia, przede wszystkim z powodów etycznych. Okrucieństwo wobec zwierząt jest wszechobecne, paradoksalnie więc niedostrzegane. Mało kto ma świadomość, że oprócz mięsa, także nabiał jest produktem, dla wyprodukowania którego cierpią i są zabijane żywe istoty.

Na początku, jak wiele osób, byliśmy wegetarianami. Zawsze najważniejsze były dla nas względy etyczne, ale teraz wiemy, że warto być weganami / wegankami także dla swojego dobrego samopoczucia, zdrowia i wspaniałych smaków, w które bogata jest kuchnia roślinna.

Czy jest to kosztowna dieta?

Jak każda dieta i weganizm może być kosztowny, ale wszystko zależy od nas samych. Oczywiście możemy wybierać produkty z półek ze zdrową żywnością, ale także możemy przygotowywać proste i pożywne posiłki z sezonowych warzyw, i owoców, które zdobędziemy prosto od rolnika na targu, albo w osiedlowym warzywniaku. Trzeba także zaznaczyć, że nawet jeśli niektóre produkty są droższe, to tylko świadczy o ich walorach odżywczych. Tak jest w przypadku wegańskiej żywności ekologicznej. Zdecydowanie lepiej zjeść produkt z certyfikatem ekologicznym, niż np. warzywa z hipermarketu.

Czy przygotowanie dań wegańskich wymaga więcej czasu niż przygotowanie przeciętnych posiłków?

To znów zależy od tego, na co mamy ochotę. Jeśli nie mamy jeszcze wprawy w wegańskim gotowaniu i pieczeniu, na początku na pewno będzie wymagało to od nas większej cierpliwości. Z czasem zauważymy, że przychodzi nam to z dużą łatwością. W internecie można znaleźć wiele wegańskich blogów kulinarnych, które mogą być dla nas na początku inspiracją i źródłem wielu cennych wskazówek (m.in. projekt Stowarzyszenia Empatia "Weganizm Spróbujesz?").

Jakie składniki trudno zdobyć?

Tak naprawdę kuchnia wegańska jest bardzo prosta. W sezonie, tak jak teraz, wszystko co jest nam potrzebne do przygotowania smacznego i pożywnego posiłku znajdziemy w najbliższym warzywniaku. Inne produkty, takie jak: wegańskie, naturalne margaryny, oleje roślinne, mąki, kasze, makarony, ryże, syropy słodzące, itp.) kupimy w sklepach ze zdrową żywnością, albo w większych marketach.


Zupa soczewicowo – kokosowa

Składniki

1 mała cebula
2 ząbki czosnku
4 łyżki oleju roślinnego
2 puszki krojonych pomidorów bez skórki, albo 2 szklanki świeżych
600 ml wywaru warzywnego
1 szklanka soczewicy czerwonej
250 ml gęstego mleka kokosowego
sok z połowy cytryny
sól i pieprz
½ łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka przyprawy garam masala
1 płaska łyżka mielonego kuminu
szczypta chilli
chleb razowy na grzanki

Przygotowanie

Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę, i podsmażamy na oleju. Dodajemy przyprawy, wywar warzywny, a następnie mieszając dodajemy pomidory, soczewicę, sok z cytryny oraz mleko kokosowe. Zagotowujemy. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 10 minut, aż ziarna soczewicy będą miękkie. Jeśli soczewica zacznie zbyt chłonąć wywar, dolewamy do garnka niewielką ilość gorącej wody. Na rozgrzanej patelni przygotowujemy grzanki.
Gorącą zupę podajemy z grzankami. Smacznego!



Avocado
vegan catering
e- mail: info@avocado.info.pl
www.avocado.info.pl