Wegetarianizm - rodzaje

Wegetarianizm to nie tylko powstrzymywanie się od jedzenia mięsa. Istnieje wiele jego odmian - jedna z nich nie zezwala na przykład na spożywanie ziemniaków.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Wegetarianizm - rodzaje
Czym jest wegetarianizm


Wegetarianizm jest bardzo szerokim i pojemnym pojęciem. To sposób odżywiania, który nie dopuszcza spożywania mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Często więc dotyczy także jaj, nabiału, a nawet miodu. Tak naprawdę jest zatem zbiorem kilku różnych diet o współnym mianowniku, którym jest tutaj powstrzymywanie się od spożywania produktów mięsnych.

Wegetarianizm może mieć różne podłoża - są wegetarianie, którzy nie jedzą mięsa z powodu swoich przekonań na temat zabijania zwierząt, inni nie jedzą mięsa dlatego, że po prostu nie lubią, jeszcze inni ze względów zdrowotnych.


Etyczne i religijne podłoże wegetarianizmu


Wiele osób opowiada się po stronie wegetarianizmu ze względów etycznych - zwierzęta, tak samo jak ludzie, powinny mieć prawo do życia i naturalnej smierci. Nie wolno zabijać ich tylko po to, by wyżywić człowieka, zwłaszcza, że jest wiele innych produktów, którymi można zaspokoić głód. Tymczasem zwierzęta wbrew swojej woli zabierane są do rzeźni i w okrutny sposób pozbawiane życia.

Niektóre religie zakazują zabijania zwierząt postulując takie same prawa do godnego życia jakie mają ludzie. I tak na przykład w hinduizmie zabijanie zwierząt uważane jest za niemoralne, dlatego wyznawcy hinduizmu nie spożywają niczego, co zostało pozyskane w sposób prowadzący do cierpienia zwierząt.
W islamie mięso wieprzowe oraz krew zaliczane są do grupy haram, czyli jedzenie ich jest wysoce zabronione. Nie dotyczy to jednak już na przykład drobiu czy jagnięciny.
Natomiast wedle nauki dżinizmu zwierzęta posiadają dusze, dlatego nie wolno ich krzywdzić.

Ponadto część wegetarian swoim stylem życia protestuje przeciwko zjawisku głodu na świecie - duża ilość zwierząt hodowanych dla mięsa potrzebuje ogromnej ilości paszy, zatem ubożeje przy tym także flora - to z kolei pozbawia biedniejsze kraje dostępu do darmowego pożywienia.

Mieszkańcy biedniejszych wiosek w Ameryce Południowej, Afryce i Azji są wegetarianami z przymusu - ich status ekonomiczny nie pozwala na zakup mięsa ani hodowlę zwierząt.

Można równiez powiedzieć, że wegetarianizm niejako jest dziedziczny. Dzieci wychowywane przez swoich rodziców wegetarian w przyszłości najczęściej także wyznają podobne zasady dotyczące sposobu odżywiania.


Rodzaje i odmiany wegetarianizmu


Laktoowowegetarianizm - jest on najbardziej ropzpowszechnioną wersją wegetarianizmu. Polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa (chodzi tutaj także o ryby), oraz produktów pochodzących z rzeźni - odpadają więc sery podpuszczkowe oraz żelatyna.
Można za to jeść jaja, miód czy mleko oraz wszelkie jego pochodne.

Laktowegetarianizm - odmiana wegetarianizmu najbardziej rozpowchechniona wśród wyznawców buddyzmu oraz hinduizmu. Do jej głównych założeń zalicza się wykluczenie z diety jaj.

Owowegetarianizm - już sama nazwa tej odmiany wegetarianizmu wskazuje na to, że jaja są jak najbardziej dozwolone, a wręcz wskazane w codziennej diecie (łac. owo - jajo). Owowegetarianie nie spożywają za to mięsa, ryb oraz przetworów mlecznych.

Weganizm - jako rodzaj wegetarianizmu jest bardzo rygorystyczny - wyklucza spożywanie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Często dotyczy to także miodu.

Surowy weganizm - odmiana weganizmu, która dopuszcza spożywanie jedynie świeżych owoców, warzyw, nasion i orzechów.

Witarianizm - polega na wykluczeniu z codziennego menu wszelkich potraw, których powstanie wymaga obróbki termicznej. Dopuszcza się podgrzewanie jedzenia maksymalnie do 41 stopni.
Jest to odwołanie do pierwszych wieków życia człowieka, który to jeszcze nie znał ognia.

Frutarianizm - chyba najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Tutaj dozwolone są jedynie owoce i warzywa - mało tego - tylko takie, których pozyskanie nie doprowadziło do uszkodzenia rośliny. Sałata, ziemniaki czy marchew nie mogą zatem znależć się w codziennej diecie fruktarianina.

Liquidarianizm - ta odmiana wegetarianizmu zakłada spożywanie wyłącznie pokarmów pochodzenia roślinnego - co ważne - tylko w postaci płynnej.

Sprautarianizm - polega na spożywaniu głownie kiełków zbóż, warzyw oraz owoców.


Do odmian wegetarianizmu czasem zalicza się także pollowegetarianizm (wyłączenie z diety czerwonego mięsa i ryb) oraz ichtiowegetarianizm (ryby i owoce morza są dozwolone). Klasyfikacja taka nie jest jednak poprawna, jako że ryby, owoce morza i białe mięso nie powinny być spożywane przez wegetarian.

Zobacz nasze przepisy wegetariańskie