Wywiad: Joseph Seeletso i mali szefowie kuchni

  • 1

W swojej nowej książce zachęca czytelników do gotowania razem z dziećmi. Zanim wybierzecie się w tę kulinarną podróż pełną smaków przeczytajcie rozmowę z Josephem Seeletso!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Wywiad: Joseph Seeletso i mali szefowie kuchni
Fot. Maciej Stankiewicz

Chyba wszyscy kojarzą sympatycznego jurora z popularnego programu telewizyjnego. Pochodzący z Botswany Joseph "Józek" Seeletso ukończył Westminster Kingsway College - prestiżową angielską uczelnię gastronomiczną, dzięki której uzyskał dyplom profesjonalnego szefa kuchni.

To właśnie Londyn był celem podróży Josepha wraz z siedmiorgiem dzieci zafascynowanych gotowaniem, zaś podróż ta dała początek jego najnowszej publikacji - "Mali szefowie kuchni".

To niesamowite, że jednocześnie spełniły się marzenia tylu osób - Josepha, który zawsze pragnął przekazywać wiedzę i pasję młodym osobom oraz małych pasjonatów kuchni, którzy dzięki temu projektowi mieli okazję wiele się nauczyć oraz poszerzyć swoje kulinarne horyzonty.

Przeczytajcie, co wzbudziło u początkujących szefów kuchni wątpliwości, czym kierował się Joseph wybierając przepisy do książki, a także - które danie kuchni polskiej lubi najbardziej. Zapraszamy!

Joseph Seeletso

Nawiązując do zdania, które można znaleźć w książce - Pana marzenie już się spełniło. Jakie to uczucie, pomagać spełniać je innym, w tym przypadku - dzieciom?


Na ogół dzieci interesują się wieloma rzeczami, zwłaszcza takimi, które są dla nich nowe. Dzieci, które wzięły udział w projekcie uwielbiają gotować – to sprawia, że czuję się z nimi naturalnie związany duchowo. Jestem dumny, że mogę pomagać innym spełniać marzenia. Kiedy widzą, że mnie się udało, wiedzą, że oni też mogą.

Czy któryś z przepisów z książki „Mali szefowie Kuchni” początkowo budził u Pana pomocników wątpliwości, np. co do wykorzystywania i łączenia ze sobą składników?

Sam uwielbiam łączyć ze sobą nieoczywiste smaki. Jednym przepisem, który budził wątpliwości był przepis na pikatę z indyka z młodą kapustą. Brzmi standardowo, ale do młodej kapusty dodaliśmy lukrecję, której na ogół dzieci nie lubią. Przyprawa ta często używana jest w kuchni skandynawskiej. Niestandardowe połączenia uczą otwartości na nowe i ciekawe smaki. Kolejnym przepisem jaki budził wątpliwości była pierś kaczki w glazurze miodowo – lukrecjowej. 

Tu wątpliwości budziła metoda przyrządzenia tej potrawy - marynowaliśmy pierś w soli i cukrze, co dla dzieci było czymś niezwykłym. Dzięki tej marynacie kaczka była niesamowicie delikatna. Tworząc ten przepis byłem zainspirowany tradycyjną kuchnią skandynawską, a dokładniej metodą przyrządzenia łososia gravlax. Poprzez moje przepisy chciałem nauczyć dzieci fundamentalnych zasad sztuki kulinarnej.

Łosoś z kuskusem i mango

Na jakiej zasadzie dobierał Pan przepisy do książki? Pod kątem różnorodności przygotowania, tak aby nauczyć i pokazać młodym kucharzom jak najwięcej, czy może kierował się Pan czymś innym?

Tworząc przepisy do tej książki kierowałem się kilkoma rzeczami. Jedna z nich to dostępność produktów w sklepach i na targach - nie ma nic lepszego dla Szefa kuchni niż inspiracja świeżością i naturalnością produktów. Kolejną rzeczą było odzwierciedlenie i wariacja przepisów, które przygotowywałem wiele lat temu jak np. tuńczyk z kalarepą, marchwią i jarmużem.

Ważną rzeczą dla mnie było przygotowywanie tradycyjnych przepisów, ale zastępując – przykładowo – „normalne” owoce tymi egzotycznymi. Pisząc swoją drugą książkę nie mogłem zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy, czyli o edukacji. Chciałem młodym kucharzom pokazać podstawowe metody gotowania takie jak: pieczenie, blanszowanie, gotowanie, smażenie, bez których nie da się przyrządzić wyśmienitego dania.

Gdyby miał Pan przekazać trzy podstawowe zasady, które każdy początkujący kucharz znać powinien, byłyby to…?

1. Zainteresowanie różnymi smakami z całego świata, chęć poznania pochodzenia składników.

2. Edukacja, edukacja, edukacja – możliwość chodzenia do najlepszych szkół, aby móc uczyć się gotowania

3. Gotowanie i eksperymentowanie tak często jak to jest możliwe oraz jedzenie w restauracjach, aby poszerzać swoje horyzonty

Na koniec proszę zdradzić - jakie jest Pana ulubione danie kuchni polskiej?

Kotlet schabowy z młodą kapustą i ziemniakami.