Znane – nieznane... sorgo!

Nie tak dawno trafiłam na sorgo w dziale ze zdrową żywnością. Ciekawość nie pozwoliła mi zostawić w sklepie. Zapraszam na małe repetytorium dotyczące sorgo.

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Znane – nieznane... sorgo!

Sorgo nazywane afrykańskim prosem uprawiane było już 5 tys. lat p.n.e. w Etiopii. Później rozprzestrzeniło się po niemal całej Afryce i części Azji. Dziś jest piątym uprawianym zbożem na świecie. Z cała pewnością taki stan rzeczy wiąże się z możliwością wzrostu sorga nawet w trudnych warunkach, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek nawozów a także przy niedoborze wody. Najbardziej rozpowszechnione jest w Afryce, Ameryce Środkowej, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Przetwarzane tam są niemal wszystkie części rośliny – liście jako pasza, łodygi na opał i materiał budowlany. W naszych warunkach klimatycznych coraz częściej pojawia się odmiana sorga pastewnego oraz węgierska odmiana Rona 1. Specjaliści ds. rolnictwa uważają, że z powodu zmian klimatu sorgo jest bardzo przyszłościowym zbożem, które zastąpić może ziemniaki i żyto.

Wartości odżywcze
Na 100 g ziaren sorga składa się: 9,2 g wody, 11,3 g białka, 3,3 g tłuszczu, w tym: kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy i 74,6 g węglowodanów, głównie skrobi oraz sole mineralne: wapń, fosfor , żelazo i witaminy: B1,B2, B3. 100 g sorga ma około 336 kcal. Ziarna sorga nie zawierają glutenu.
Nasiona sorgo składają się z: łuski (warstwa zewnętrzna), bielma i zarodka (kiełka). Sorgo jest jedynym zbożem, które zwiera skrobię (węglowodan złożony) w łusce. W bielmie znajdziemy białko, popiół oraz olej roślinny.
Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego sorgo świetnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, stymuluje perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i neutralizuje kwasy żołądkowe. Spożywanie błonnika pokarmowego powoduje uczucie sytości, dlatego też polecane jest osobom dbającym o sylwetkę. Sorgo ze względu na niski indeks glikemiczny (IG) nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, dzieki czemu zalecane jest osobom z cukrzycą typu II.

Sorgo w kuchni (i nie tylko)
Z sorga wytwarza się kaszę, płatki i mąkę. Do celów kulinarnych zwykle używa się odmian o białym ziarnie. Nie zawiera glutenu.
Sorgo w sprzedaży najczęściej dostępne jest w formie całych ziaren lub mąki. Całe nasiona sorga wykorzystywane są jako składnik sałatek, zapiekanek, zup i drugich dań. Z mąki z sorgo (najlepiej po zmieszaniu z innymi mąkami bezglutenowymi) można przygotować pierogi, naleśniki, kluski i makarony oraz wypiekać pieczywo.

Z utłuczonego sorga poddanego fermentacji w Afryce przygotowuje się piwa i inne napoje alkoholowe, a w Chinach wysokoprocentowy alkohol (baijiu)
Łodygi słodkich odmian wykorzystywane są w USA do produkcji syropu.
Z kilku niejadalnych odmian sorga uprawianych w Afryce pozyskuje się czerwony barwnik, który służy do farbowania koziej skóry, mat, wełny, tkanin, pasków liści palmowych i traw oraz wyrobów wikliniarskich. Z sorga w południowo-zachodniej Nigerii produkuje się również fioletowy barwnik.


Dowiedz się dlaczego tak ważne jest pełne ziarno >>>