8 sposobów na przypalony garnek

  • 9

Ryż, cola, sól mogą nam posłużyć nie tylko do konsumpcji. Sprawdźcie 8 sposobów na przypalony garnek!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
8 sposobów na przypalony garnek
fot. fotolia

Lekko przypalony garnek łatwo jest domyć, sprawa zaś jest trudniejsza, jeżeli przypalenie jest znaczne bądź też zaschnięte. Na szczęście nawet na taką szkodę są sposoby:

1. Sól. To chyba najbardziej popularny sposób. Garnek zasypujemy znaczną ilością soli, po czym dolewamy ciepłej wody , tak aby powstała papka. Po tak spędzonej nocy garnek rano powinien dać się doczyścić. Jeśli jednak nie, należy do garnka wsypać kilka łyżek soli, zalać to wodą i gotować - tak, aby woda się całkiem nie wygotowała. Kiedy wylejemy wodę, garnek powinien być czysty. Jeśli jednak tak  nie będzie, czynność tę można powtórzyć.

2.Soda oczyszczona. Działa podobnie jak sól, ale jest silniejsza w działaniu i często skuteczniejsza. Należy wymieszać ją z wodą, zalać mieszaniną garnek i zostawić na noc. Jeśli jednak i to nie pomoże, należy wylać mieszaninę z garnka, wlać świeżą wodę, wsypać sodę i pogotować . Ta metoda nie służy jednak aluminiowym garnkom. Należy o tym pamiętać, by go nie zniszczyć.  Soda to jeden ze starych i sprawdzonych sposobów w usuwaniu spalenizny z garnka.

3.Ocet. Do garnka należy wlać wodę, zaś do niej wlać 3/4 szklanki octu oraz 3 łyżki soli.Mieszaninę tę zagotować, następnie odstawić na noc. Rano trzeba wylać wszystko z garnka. Naczynie powinno być czyste. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować octu do garnków emaliowanych. Niestety, ocet może zmatowić bądź uszkodzić ich powierzchnię. 

4. Proszek do prania.  Jak widać używa się go nie tylko do czyszczenia ubrań. Z powodzeniem usuwa także spaleniznę z garnków. Postępujemy  z nim podobnie jak z sodą. Należy wymieszać go z wodą i gotować garnek z mieszaniną.  Trzeba pamiętać, jak w przypadku sody, że źle wpływa na powierzchnię garnków aluminiowych.

                       

5. Vanish. Niezbyt lubię tę metodę, bo to jednak kontakt chemii z naczyniami spożywczymi, ale podobno skutkuje. Należy odrobinę Vanisha ( najlepiej jedną łyżeczkę) rozcieńczyć dużą ilością wody i gotować kilkanaście minut w spalonym garnku. Należy gotować go w garnku tak długo, aż spalenizna całkowicie odpadnie. Nie korzystajcie z tej metody, gdy wasz garnek pokryty jest teflonem!  Naczynia te będą nadawać się wtedy do wyrzucenia.

6. Piasek.  Jest to staroświecka, ale sprawdzona metoda. Należy za jego pomocą szorować garnek. Można sobie pomóc w tym zwykłym... mchem.Dodam,że piasek oczywiście musi być czysty. Jest to na pewno bardziej pracochłonna metoda niż wymienione wyżej.  Przynosi jednak oczekiwane rezultaty.

7. Ryż. Metoda, która robi furorę na forach internetowych. Wystarczy dno garnka zasypać zwyczajnym ryżem, wlać wodę i gotować. Zamiast sypkiego ryżu można użyć tego, który gotuje się w torebce. Wtedy zaleca się, aby położyć torebkę na dnie naczynie i zalać wodą. Gotować należy do momentu, aż spalenizna zniknie.

8.Cola. O tym, że cola może służyć nie tylko do picia, słyszy się już od dawna.  Nie tylko świetnie odrdzewia, ale też usuwa spaleniznę. Wystarczy ją wlać do przypalonego garnka i gotować kilka-kilkanaście minut. Po tym zabiegu garnek powinien dać się doczyścić. Jeżeli chcemy po takim czyszczeniu przywrócić naczyniom dawny blask,   wystarczy użyć gąbki do mycia naczyń. I gotowe!

Poznajcie też inne sposoby na doczyszczenie przypalonego garnka >>>