Słownik kulinarny

g

Gorczyca żółta

Gorczyca żółta
fot. Fotolia
Gorczyca żółta znana również pod nazwą kapusty sitowej, gorczycy sarepskiej, czy kapusty sarepskiej. Jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny kapustowatych. Pierwotnie występowała na terenach basenu Morza Śródziemnego skąd rozprzestrzeniła się w kierunku Indii. W Polsce w stanie naturalnym praktycznie nie występuje. Obecnie należy do roślin uprawnych, głownie  ze względu na nasiona, które stanowią surowiec zielarski oraz przyprawę. Nasiona są niewielkiej wielkości, twarde o owalnym kształcie i barwie żółtej lub brązowej. Smak w porównaniu do pozostałych rodzajów gorczycy jest gorzki i bardzo intensywny, ostry, a nawet palący. Największym producentem gorczycy w Europie jest Dania, Francja, Wielka Brytania i kraje Beneluksu.

Zawartość i działanie
Gorczyca żółta zawiera białka, tłuszcze, węglowodany oraz błonnik i olejki eteryczne. Znajdują się w niej cenne pierwiastki: wapń, magnez, potas, siarka, selen, cynk. Nasiona gorczycy mają silne działania drażniące i rozgrzewające. Wykorzystuje się ją w leczenie bóli o podłożu reumatycznym oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych. Wyciąg z gorczycy ma z kolei działanie osłaniające oraz pobudzające pracę żołądka i jelit. Powszechnie stosowana jest w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Jej działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne pomocne jest w zwalczaniu chorób układu oddechowego. Olejek gorczyczny wykorzystywany jest do płukania jamy ustnej przy zapaleniu gardła i migdałów oraz jest składnikiem wielu maści. Należy jednak uważać podczas stosowania w celach leczniczych, ponieważ ma również działanie silnie podrażniające. W przypadku zbyt dużego stosowania może dojść do uszkodzenia nerek.

Zastosowanie
Gorczyca żółta jest składnikiem mieszanek przyprawowych oraz musztard. W kuchni Indyjskiej wykorzystuje się ją do przyprawiania sosów. Świetnie nadaje się do marynat, zalew octowych, dań mięsnych oraz ryb.