Słownik kulinarny

m

Miód akacjowy

Miód akacjowy
Miód akacjowy jest to surowiec pozyskiwany w okresie kwitnienia robinii akacjowej, znanej również pod nazwą grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty czy fałszywą akcją. Z kolei pszczelarze nazywają tę roślinę miododajną białą akacją lub białą lipą. Oczywiście można by rzec producentami miodu akacjowego są przede wszystkim pszczoły.

Właściwości
Miód akacjowy jest jednym z najjaśniejszych miodów nektarowych. Jego kolor  w stanie płynnym może być zielonkawy,  jasnosłomkowy, a nawet bezbarwny. Natomiast skrystalizowany przybiera barwę od  białej po kremowożółtą. Jest to miód bardzo wolno krystalizujący. W stanie płynnym może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Ma delikatny, lekko mdły zapach, zbliżony do zapachu akcji. Natomiast w smaku jest słodki, delikatny, może być lekko kwaskowaty. Należy do rodzajów miodu, które szczególnie uwielbiają dzieci.

Zawartość
Miód akacjowy zawiera przede wszystkim cukry proste, z przewagą dość znaczną fruktozy. To właśnie ona powoduje wolną krystalizację tego miodu. Poza tym możemy w nim wyróżnić olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy owocowe i śluzy. Charakterystyczną cechą miodu akacjowego jest bardzo niska zawartość związków mineralnych.

Działanie
Miód akacjowy jest bardzo przydatny w przypadku schorzeń układu pokarmowego: zaburzenia trawienia, skurcze, zapalenia żołądka i jelit oraz nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Poza tym może być wykorzystywany pomocniczo w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ponieważ przyspiesza odnowę błony śluzowej, poprzez zwiększenie wydzielania śluzu oraz poprawę motoryki tych narządów. Doskonale wzmacnia także  wątrobę w procesach detoksykacji.  Jest również bardzo cenionym środkiem wspomagającym leczenie chorób układu moczowego. Jak większość miodów wykorzystywany jest przy przeziębieniach oraz zapaleniach górnych dróg oddechowych. Ma także działanie uspokajające i zalecany jest w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Może być spożywany przez osoby chorujące na cukrzycę lekkiego stopnia. Można go stosować w przypadku schorzeń skórnych.

Zastosowanie
Przede wszystkim jako naturalny środek słodzący do potraw, napojów, a przede wszystkim deserów.