Słownik kulinarny

c

Catuaba kora

Catuaba kora
fot. Fotolia
Catuaba  jest to kora niektórych brazylijskich drzew, przeważnie są to Erythroxylum vacciniifolium i Trichilia catigua. Nazwa catuaba podobno wywodzi się od nazwy opisanego w 1904 roku drzewa Erythroxylum catuaba. Zdania, którego z drzew ten opis dotyczył do dziś są podzielone.
Drzewa, z których pozyskuje się korę rosną w północnej Brazylii, w regionie zamieszkałym przez Indian Tupi-Guarani, którzy oprócz  yerba mate i stewii, używali również naparu  catuaba.

Zawartość
Niezależnie z jakich gatunków drzew pochodzi kora, zawiera wiele dobroczynnych składników m. in alkaloidy, niektóre spokrewnione z kokainą lecz nie mające działań kokainopodobnych.  Oprócz alkaloidów, catuaba zawiera flawonoidy, garbniki, olejki aromatyczne, żywice oraz szereg substancji bioaktywnych, których działania na organizm człowieka jeszcze nie zbadano.

Działanie
Ma właściwości uspakajające, przeciwbólowe, jest też wykorzystywana jako bezpieczny afrodyzjak. Ta ostatnia właściwość przyniosła catuabie dużą popularność w Europie. Wśród Indian znane jest powiedzenie : „Do sześćdziesiątki ojciec sam płodzi syna, po sześćdziesiątce robi to Catuaba”.  Badania nad właściwościami kory pochodzącej z drzew, z których pozyskuję się korę na catuabę (AnemopaegmaIlexMicropholisPhyllanthus,SecondatiaTetragastris i z gatunku Myrtaceae) wykazały, że ma ona działanie przeciwzapalne, hamujące infekcje, relaksujące i przeciwdepresyjne.  Niektóre badania wskazują na pewną skuteczność catuaby przy leczeniu HIV. W medycynie stosuje się jako środek stymulujący prace mózgu, poprawiający koncentrację, rozkurczowy i uszczelniający naczynia krwionośne.

Zastosowanie
Samodzielnie catuaba stosowana jest jako napar lub wywar. Stosuje się ją do sporządzenia nalewek oraz jako dodatek do yerba mate.