Słownik kulinarny

c

Cytron

Cytron
fot. Fotolia
Cytron - (Citrus medicaL.) inna nazwa cedrat - rodzaj drzewa z rodziny rutowatych. Pochodzi prawdopodobnie z rejonów  północnych Indii bądź podnóża Himalajów. Dosyć szybko zaczęto uprawiać go na masową skalę Chinach i w Europie w rejonie Morza Śródziemnego. Niskie drzewka sięgające do 3 metrów wysokości. Owoce są zielonożółte, jajowate o długości do 20 centymetrów. Znaczącą część owocu stanowi chropowata,  woskowata, pofałdowana skóra, która jest bardzo aromatyczna. Żółty miąższ podzielony na segmenty jest wyjątkowo kwaśny smak i przypomina cytrynę. Dojrzałe owoce powinny być delikatnie miękkie, a skórka błyszcząca i chropowata. Cytron jest jednym z trzech gatunków rodzicielskich większości cytrusów. Najbardziej charakterystycznym i rozpowszechnionym przedstawicielem rodziny cytronów jest tzw. Ręka Buddy dająca owoce przypominające dłoń ze złączonymi palcami.
Zawartość
Owoce cytronu są źródłem witamin A, B, C i E. Znajdują się w nich również minerały: sód, potas, wapń, żelazo, fosfor i jod. Są również znakomitym źródłem bioflawonoidów oraz węglowodanów.
Działanie
Wzmacnia i pobudza. Stosowany w bólach reumatycznych, gorączce, niestrawności oraz infekcji górnych dróg oddechowych. W starożytnej Grecji stosowany jako antidotum przy ukąszeniu węży. Działa oczyszczająco. Stosowany przy leceniu dny moczanowej i kamicy nerkowej.
Zastosowanie
Kandyzowana skórka cytronu jest cenionym składnikiem w przemyśle cukierniczym. Robi się z niego dżemy i marmolady, z soku otrzymuje się kwasek cytrynowy, a ze skórki olejki eteryczne wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. W kuchni indyjskiej marynowane kawałki cedronu, dodawane do potraw w celu wzbogacenia ich smaku i zapachu. Otrzymuje się z niego orzeźwiający sok. Po odpowiedniej obróbce z cedronu pozyskuje się przyprawę cykatę, która podobnie jak skórka pomarańczowa i cytrynowa ma zastosowanie przy wypieku ciast, pierników, placków owocowych. Używana jako dodatek do mas do strucli i placków drezdeńskich i słodyczy. Służy do ozdabiania kremów i tortów. Dodawana do farszu którym wypełnia się pieczone kaczki, gęsi oraz indyki.