Słownik kulinarny

c

Czerymoja

Czerymoja
fot. Fotolia
Czerymoja – (Annona cherimola) zwana również flaszowcem peruwiańskim, cherymoją. Rośnie w dolinach andyjskich od Kolumbie po Peru, na wysokości 1500 m.n.p.m. Uprawiany jest praktycznie na całym świecie. Najbliżej Polski w Hiszpanii. Jest rosliną tzw. zimozieloną, rosnącą do wysokości ok. siedmiu metrów. Wielkość owoców dochodzi do ok. dziesięciu centymetrów. Ma zieloną, niejadalną , dość twardą skórkę, w dodtyku chropowatą i przypominającą łuskę. Miąższ jest miękki, kremowy, słodki, stąd inna nazwa czerymoi: jabłko budyniowe.W miąższu znajduje się stosunkowo dużo ciemnych pestek, które są śmiertelnie trujące. Inne odmiany flaszowca to m.in. flaszowiec siatkowy (annona reticulata), ze względu na intensywnie ciemnoczerwone zabarwienie, zwany serce wołu, oraz flaszowiec miękkociernisty (annona muricata), znany jako guanabana. Owoce flaszowca są bardzo delikatne, prze co trudne w transporcie, co wpływa na cenę i dostępność poza miejscem uprawy.

Zawartość
Czerymoja
 nie zawiera cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest niskokaloryczna. Stanowi żródło błonnika, witaminy C, B, fosforu, wapnia oraz białka. Zawiera przeciwutleniacze.W jednym owocu, piętnaście procent to cukry.

Działanie
Przeciwdepresyjne, wmacniające odporność, poprawiające koncentrację.  Jedzenie czerymoi zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe, świetnie wpływa na poprawę koncentracji oraz dobre samopoczucie. Reguluje przemianę materii.

Zastosowanie
Owoce najczęściej spożywane w postaci surowej, najlepiej upszednio schłodzone. Dodawane są też do rozmaitych sałatek, musów owocowych, mas, naleśników, ciast i ciasteczek. Jest nieoceniony jako dodatek do sorbetów, koktajli , lodów oraz jogurtów. Otrzymuje się z nich sok, wina i likiery. Doskonale komponuje się z wanilią, curry, cynamonem, a nawet czarnym pieprzem.