Słownik kulinarny

d

Drożdże piwne, piwowarskie

Drożdże piwne, piwowarskie
fot. Fotolia
Drożdże piwowarskie zwane również drożdżami piwnymi jest specjalnie wyselekcjonowany gatunek drożdży wykorzystywany do produkcji piwa. Drożdże te nie mają swoich odpowiedników w naturze, do ich powstania przyczynił się rozwój technologii fermentacji. W produkcji piwa wykorzystywane są dwa szczepy drożdży: dolnej fermentacji i górnej fermentacji. Mają one za zadanie wywołać fermentację alkoholową. Drożdże są to organizmy beztlenowe, jednak potrafiące oddychać tlenem. Browary wymieniają drożdże po 5 – 10 cyklach fermentacji, a następnie pobierają nowe.

Zawartość
Drożdże piwowarskie zawierają białka (30-60% suchej masy drożdży). W skład błon komórkowych drożdży wchodzą substancje tłuszczowe, oraz zawierają witaminy: z grupy B, C, E, a także minerały: krzem, cynk, chrom, magnez, potas, fosfor, żelazo i selen.

Działanie
Drożdże piwowarskie mają wiele właściwości leczniczych. Bogactwo składników odżywczych powoduje, że są coraz chętniej wykorzystywane jako suplementy diety i wspomagająco w przypadku wielu schorzeń. Są bardzo cenne w przypadku problemów ze skórą włosami (zajady, trądzik, zaskórniki, łuszczyca, przetłuszczanie się skóry głowy i całego ciała, łojotok, wypadanie włosów, słaby wzrost włosów, szybkie siwienie). Zalecane są także w przypadku wyczerpania fizycznego i psychicznego (permanentny smutek, depresja, przygnębienie). Warto je również wykorzystać w przypadku odchudzania, ponieważ biorą udział w rozkładzie cukrów i tłuszczy oraz regulują przemianę materii.  Dostępne są drożdżowe pastylki, które łagodzą migreny, dolegliwości ze strony układu krwionośnego i wzmacniają odporność. Ważne jest, że drożdże piwne w przeciwieństwie do drożdży piekarniczych nie zagrzybiają organizmu, ponieważ nie ulegają fermentacji w przewodzie pokarmowym.

Zastosowanie
Są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji piwa oraz stanowią składnik suplementów diety.