Słownik kulinarny

g

Granadilla

Granadilla
fot. Fotolia
Granadilla - Passiflora ligularis, jedna z kilku odmian passiflor, rodząca jadalne owoce. Jest to pnącze występujące w Meksyku, Ameryce Środkowej, Afryce i w Australii. Granadilla wyglądem przypomina nieco gruszkę o średnicy 5 – 7 cm. Owoce są pomarańczowe, mają twardą skórkę. w środku wypełnione są galaretowatym miąższem pełnym pestek. Smak jest delikatny, słodki, czasami lekko kwaskowaty lub cierpki, przypominający nieco agrest. Kwiaty bardzo ozdobne. W budowie kwiatu można dopatrzeć elementów przypominających narzędzia, których użyto przy męce i ukrzyżowaniu Jezusa, stąd inna nazwa passiflory –Męczennica.

Zawartość

Witaminy to przede wszystkim C, a także niacyna, beta karoten, witamina A, B2 i K. Minerały to sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i cynk. Zawiera również błonnik pokarmowy, kwas stearynowy, haksadynowy i linolowy. 100 gram owocu dostarcza 75 kcal.

Działanie

Granadilla pobudza trawienie, łagodzi dolegliwości związane z nadkwasota i wrzodami żołądka. Wyciąg z granadilli stosowany jest w zaburzeniach lękowych, bezsenności, bólach menstruacyjnych oraz przy leczeniu biegunki i czerwonki. Obniża ciśnienie krwi. Stosowany jako środek rozkurczowy w przypadku nerwobóli, kolek i skurczy. Owoc polecany kobietom w ciąży.

Zastosowanie

Granadilla jest odmianą marakui wiec ma podobne zastosowanie. Przeważnie spożywana na surowo – miąższ wyjada się ze środka owocu łyżeczką. Robi się z niej sok, ale rzadziej niż z marakui. Używana jako podstawę deserów, lodów, kremów i musów, a także jako samodzielne danie z dodatkami.Granadilla to świetny dodatek do koktajli, a także może urozmaicić dania mięsne. Nadaje się na przetwory. Nie polecana do zapiekania w ciastach, raczej jako dodatek do deserów zimnych W Indiach z odpadów powstałych po przetworzeniu granadilli, wytwarza się witaminę C.