Słownik kulinarny

j

Jaja kacze

Jaja kacze
fot. Fotolia
Jajko kacze jest większe od kurzego. Zawiera znacznie mniej wody od niego co sprawia, że białko jest bardziej zwarte. Posiada też większe żółtko o bardziej oleistym, wyraźnym smaku. Jajka składane są przez kaczki w różnych miejscach, niekoniecznie czystych w związku z tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną zarażone salmonellą, dlatego też nie są takie popularne jak jajka kurze.

Właściwości

W jednej porcji jajka kaczego znajduje się 334 kJ. Na 50 gram tego produktu przypada aż 6 gram białka. Oprócz tego, podobnie do jaja kurzego, kacze zawiera fosfor, żelazo, cholesterol, witaminę A, która pomaga w metabolizmie białek i hormonów steroidowych i witaminę B2 niezbędną do tworzenia czerwonych płytek krwi.

Ciekawostka

Jajka kacze należy przygotowywać w nieco inny sposób niż jajko kurze. Ze względu na mniejszą zawartość wody, po obróbce termicznej mogą wyjść gumowate. Dlatego nie należy ich przegotowywać. Najlepiej po ugotowaniu od razu schłodzić je w zimnej wodzie. Podczas pieczenia ciast jajka kacze mogą z powodzeniem zastąpić kurze. Stosuje się zasadę, że na dwa jajka od kur przypada jedno jajko od kaczki. W dodatku jajka kacze nadają makaronom bardziej żółty kolor i sprawiają, że lepiej się zagniatają. Jeśli chcecie zrobić bardziej puszyste naleśniki albo biszkopt, skorzystajcie z tych jaj. Ich białko wolniej traci na puszystości.

Zastosowanie

Stosuje się je w ten sam sposób co jajka kacze. Nie należy jednak podawać ich na surowo np. w tatarze albo koglu-moglu, ze względu na możliwość zakażenia się salmonellą. Kacze jajka idealnie nadają się do ciast i tortów, w formie faszerowanej albo dodane do sałatki po ugotowaniu ich na twardo.