Słownik kulinarny

j

Jaja w proszku

Jaja w proszku
fot. Fotolia
Jaja w proszku – zaliczane są do jadalnych przetworów jajczarskich, czyli zakonserwowanej treści jaj, pozostałej po usunięciu skorupki. Proces powstawania jaj w proszku, dzieli się na kilka etapów: na początku jaja są prześwietlane, myte i dezynfekowane. Następnie jaja wybija się (w przypadku gdy chce się otrzymać oddzielnie przetworzone białko i żółtko, na tym etapie oddziela się je), filtruje i poddaje pasteryzacji. Następnie następuje rozrzedzenie białka, a w celu usunięcia wolnej glukozy, która występuje w składzie chemicznym jaj, ocukrza się  je. Tak przygotowaną treść jaj liofilizuje się, lub suszy w suszarniach rozpyłowych, w których płynne jaja pod postacią drobnych kropelek poddawane są działaniu gorącego powietrza, w skutek czego zmieniają się w drobiny proszku. Kilogram jaj w proszku to odpowiednik ok. dziewięćdziesięciu jaj surowych.

Zawartość
Jaja w proszku zawierają minerały: sód, potas, magnez, wapń i żelazo. Poza tym białka, węglowodany, tłuszcze (omega 3) i cholesterol. Głównym źródłem energii w jajku są tłuszcze i białka. Węglowodany występują w niewielkiej ilości i przede wszystkim w białku. Podczas produkcji dąży się do usunięcia wolnych cukrów, gdyż ich obecność powoduje brązowienie produktu.

Zastosowanie
Jaja w proszku stosuje się po uprzednim rozpuszczeniu w wodzie, w proporcji przeważnie 1:3. Używa się ich przy wyrobie makaronu, majonezów, sosów, ciast, pieczywa, pasztetów, wyrobów garmażeryjnych, panierek. Stosowane jako zamiennik świeżych jaj przy wyrobie lodów. Można przyrządzać z nich jajecznice i omlety. Popularne jako źródło białka w kulturystyce (białko przetworzone wchłania się lepiej niż surowe. Ostatnio zaczęto stosować je w przemyśle farmaceutycznym i kosmetyce.