Słownik kulinarny

m

Mąka pszenna typ 750 (chlebowa)

Mąka pszenna typ 750 (chlebowa)
fot. Fotolia
Mąka pszenna typ 750 (chlebowa) jest to mąka niskiego przemiału otrzymana z ziaren pszenicy – zboża pochodzącego z południowo-zachodniej Azji, a obecnie uprawianego na całym świecie. Najkorzystniejszy dla jego wzrostu klimat to umiarkowany, a więc nie jest zbyt wymagającą rośliną, dlatego też zajmuje trzecie miejsce w światowej produkcji. Pszenica znana była już około 9000 lat p.n.e. Nasi przodkowie potrafili otrzymać z małych ziaren mąkę rozcierając ją kamieniami. Wypiekane z nich placki chlebowe były zapewne bogate w substancje odżywcze, ponieważ ziarna na mąkę nie pozbawiane były zewnętrznej warstwy nasienia. Rozwój techniki umożliwił otrzymywanie mąk różnego rodzaju, w zależności od wyrabianego z niej produktu.

Właściwości

Mąka pszenna 750 ma barwę kremowo-białą. Ma dobre właściwości wiążące. Należy do mąk o średniej popiołowości, a więc jest bogatsza w składniki odżywcze od mąk z wysokiego przemiału.

Zawartość

Mąka pszenna chlebowa jak wszystkie mąki pszenne zawiera skrobię białko, ale poza tym możemy wyróżnić błonnik, witaminy z grupy B oraz wapń, magnez, potas, fosfor i gluten. Ponieważ w dużej mierze została pozbawiona podczas przemiału i przesiewania tzw. Otrębów, dlatego też zawartość składników odżywczych wśród mąk pszennych jest na poziomie średnim.

Działanie

Mąka chlebowa jest mąką wysokoenergetyczną. Z powodu zawartości glutenu nie mogą jej spożywać osoby chore na celiakie. Otrzymane z niej produkty piekarnicze są jasne, delikatne i chętnie spożywane przez większość ludzi.

Zastosowanie

Mąka pszenna chlebowa jest przede wszystkim wykorzystywana w piekarnictwie, a także do wyrobu pizzy, czy też do produkcji zakwasu na żur. Stanowi dobry zagęszczacz do zup i sosów. Coraz częściej jest dodawana do ciasta na placki i pierogi.