Słownik kulinarny

m

Mąka z prosa

Mąka z prosa
fot. Fotolia
Mąkę z prosa otrzymuje się po zmieleniu ziaren tego zboża, które zaliczane jest do jednych z najstarszych zbóż. Przypuszcza się, że uprawiane było już  około 8,5 tys. lat p.n.e., a najstarsze odkrycia potwierdzające używanie tego zboża w osadach ludzkich  znajdują się w Chinach. Obecnie rośnie dziko na terenie Azji o klimacie umiarkowanym, a także w Australii, Afryce Płd., Meksyku i na Hawajach. Natomiast jest uprawiana w wielu krajach świata, głównie Chinach, Japonii, RPA.

Właściwości
Mąka z prosa jest produktem bezglutenowym i często jest zaliczana do tzw. zdrowej żywności. Ma słodko-gorzki posmak i orzechowy aromat. Wypieki z tej mąki są jasne i mają niezwykle delikatny smak. Doskonale łączy się z innymi mąkami, a także nadaje się do zagęszczania zup i sosów, a jej atutem jest fakt, że nie tworzą się grudki.

Zawartość
Mąka z prosa zawiera przede wszystkim białko, błonnik, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z  grupy B (B1 i B2 zawiera dwukrotnie więcej niż pszenica, czy żyto) i E, a także wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód, jod, cynk, krzem. Nie zawiera glutenu.

Działanie
Składniki zawarte w mące z prosa działają odkwaszająco na organizm, co jest procesem bardzo korzystnym w dobie żywności zakwaszającej i prowadzącej do wielu schorzeń. Mogą ją wykorzystywać do różnych wypieków osoby chore na celiakie, ponieważ pierwotnie nie zawiera glutenu. Za to jest bogata w krzemionkę, która korzystnie działa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Warto by wzbogacić o nią nasze wypieki, a przede wszystkim powinny to zrobić osoby żyjące w stresie.

Zastosowanie
Z mąki z prosa można przygotować placki i naleśniki. Łączy się ją z innymi mąkami w celu wzbogacenia wypieków. Doskonale nadaje się do zagęszczania zup i sosów.