Słownik kulinarny

m

Mąka żytnia typ 780

Mąka żytnia typ 780
fot. Fotolia
Mąka żytnia typ 780 jest to mąka uzyskana z przemiału ziaren żyta – rośliny jednorocznej lub wieloletniej należącej do rodziny wiechlinowatych i pochodzącej z Azji. Obecnie jest uprawiana na całym świecie. Mąka otrzymana z żyta należy do mąk chlebowych i takie jest przede wszystkim jej przeznaczenie. Rozwój technologii od XIX wieku umożliwił uzyskiwanie różnych typów mąk w zależności do czego miała być używana.

Właściwości

Mąka żytnia typ 780 jest mąką otrzymaną z przemiału całych ziaren żyta. Jest jasno szaro-brązowego koloru i nie ma charakterystycznego zapachu. Często stanowi składnik mieszanek mąk do wypieku chleba.

Zawartość

Należy do mąk bogatych w błonnik, skrobię, witaminy z grupy B oraz minerały: wapń, magnez, potas, żelazo. Zawiera też białko, niensycone kwasy tłuszczowe i  gluten. Ma dość niski indeks glikemiczny, a wypieki z tej mąki dostarczają na dłuższy czas energii.

Działanie

Zawarty w mące żytniej błonnik wraz z innym związkami korzystnie wpływa na układ pokarmowy, perystaltykę jelit i metabolizm organizmu. Wypieki z tej mąki warto włączyć do diety, co zapewne będzie dobrze wpływało na cały organizm. Powolne uwalnianie się węglowodanów złożonych powoduje, że człowiek na dłuższy czas posiada energię. Jednak nie są zalecane dla osób chorych na celiakie.

Zastosowanie

Przede wszystkim wykorzystuje sią ją do wypieku pieczywa zarówno żytniego jak i mieszanego. Dodaje się ją również do ciast, ciasteczek, spodów do pizzy oraz makaronów, czy też przygotowania zakwasu na żur.