Słownik kulinarny

m

Miód

Miód
fot. Fotolia

Opis:  jest to naturalna słodka substancja o aksamitnej konsystencji, tworzona z pyłków kwiatowych. Zawiera on dużą dawkę glukozy i fruktozy. Jest żródłem witamin i minerałów. „Słodka potrawa Bogów” tak nazywany jest miód jest naturalnym lekiem dla naszego organizmu.
  1. Miód akacjowy
    Opis: ma bardzo jasną barwę delikatny smak i zapach. Ceniony za swoje zastosowanie w chorobach wrzodowych, dwunastnicy, bóli brzucha.
     
  2.  Miód gryczany
    Opis:  posiada odcień mocnego brązu aż po czerń, ostry smak i zapach. Zawiera dużą dawkę magnezu. Stosuje się u osób z chorobą miażdżycową oraz chorych na serce. 
     
  3. Miód koniczynowy
    Opis: słomkowa barwa  wyraźny smak i zapach jest charakterystyczny dla tego miodu. Działa wykrztuśnie uspokajająco, przeciwzapalnie oraz moczopędnie. Bardzo często używany przy ostrych zapaleniach układu pokarmowego, oddechowego oraz w nerwicach.
     
  4. Miód lipowy
    Opis: Jego barwa zaczyna się od jasnobrązowego przechodząc do koloru ciemnobrązowego.  Posiada delikatny lipowy zapach i słodko gorzkawy smak. Stosuje się w ostrych, przewlekłych chorobach układu oddechowego, układu moczowego. Łagodzi objawy nerwicowe, działa uspokajająco przeciwgorączkowo, napotnie oraz wykrztuśnie.
     
  5. Miód malinowy
    Opis: kwaskowo- słodki miód o kolorze złotym posiadający malinowy aromat. Działa rozgrzewająco, napotnie, przeciwgorączkowo i wykrztuśnie. Ze względu na właściwości zalecany w przypadku chorób układu oddechowego, przeziębieniach, chorobach układu pokarmowego oraz jako środek  na miażdżycę.
     
  6. Miód manuka
    Opis:  wyjątkowy i charakterystyczny miód o beżowej barwie, ostrym smaku i aromatycznym zapachu  wspomaga układ pokarmowy, proces trawienia. Skutecznie działa przy infekcjach bakteryjnych, zakażeniach, chorobach skóry. Poprawia samopoczucie i wzmacnia odporność
     
  7. Miód mniszkowy
    Opis: jasnożółta lub jasnopomarańczowa barwa , intensywny ziołowy smak i aromat są charakterystyczne dla tego miodu. Działa on korzystnie dla wątroby, w przypadku nadkwasoty oraz chorób moczowych.  Posiada on dużą zawartość glukozy oraz choliny.
     
  8. Miód nektarowo-spadziowy
    Opis: Smak i zapach miodu jest uzależniony od nektaru z którego powstał. Jego barwa zaczyna się od koloru zielonego po brązowy. Po krystalizacji jest jasno- lub ciemnobrązowy. Polecany po wysiłku fizycznym  i psychiczny,, chorobach naczyniowo sercowych oraz układu pokarmowego. Dodatkowo wspomaga proces trawienia.
     
  9. Miód przaśny
    Opis:  jest to jedyny miód podawany w plastrach, nieprzetworzony w żaden sposób. Posiada jasną barwę choć czasami zdarzają się odmiany ciemniejsze zaczynając od koloru ciemnożółtego dochodząc do barwy brązowej.
     
  10. Miód rzepakowy
    Opis: jest to miód bezbarwny lub słomkowy, w smaku i zapachu bardzo słodki. Jest pomocny w leczeniu chorób krążenia, miażdżycy, chorobach wątroby i układu oddechowego. Jako jeden z miodów zawiera bardzo dużą dawkę glukozy co powoduje szybką krystalizację. Jako środek zewnętrzny przyśpiesza gojenie ran.
     
  11. Miód spadziowy
    Opis: Posiada charakterystyczny korzenno- kwiatowy zapach i delikatny żywiczy smak. Kolor jet uzależniony od drzew z którego miód jest pozyskiwany, zatem  kolor jest szarozielony, brązowy lub czarny.  Jest bogaty w minerały  tj. fosfor, żelazo, potas czy wapń. Szczególnie jest polecany przy chorobach układu oddechowego, reumatyzmie, chorobach moczowych, chorobach układu nerwowego.
     
  12. Miód sztuczny
    Opis: posiada mało intensywny zapach zbliżony do miodów naturalnych oraz podobny smak, choć bardzo wyczuwalny jest cukier. Nigdy nie ulegają krystalizacji i nie posiadają w swoim składnie żadnych właściwości zdrowotnych.
     
  13. Miód wielokwiatowy
    Opis: Jego smak w dużej mierze jest uzależniony od mieszanki nektarów w nim zawartych, natomiast eksperci klasyfikują go jako miód w smaku łagodny o woskowym zapachu, jasnym herbacianym kolorze przed krystalizacją i jasno szaro lub jasnobrązową po procesie krystalizacji. Polecany jest dla alergików ze względu na zawartość pyłków kwiatowych, które działają antygenowo.
     
  14. Miód wrzosowy
    Opis: posiada kolor czerwono-brunatny ale tylko w postaci płynnej, oraz silny intensywny aromat, natomiast w smaku jest słodko-gorzki. Miód wrzosowy jest bogaty w potas, chlor. Magnez, fosfor, wapń witaminy z grupy B. Szczególnie polecany przy chorobach układu moczowego, chorobach gruczołu krokowego a przede wszystkich w chorobach układu pokarmowego, ponieważ chroni on błonę śluzową żołądka .