Słownik kulinarny

m

Miód gryczany

Miód gryczany
fot. Fotolia
Miód gryczany jest to słodki produkt spożywczy, otrzymany z pozyskiwanego przez pszczoły nektaru z białych lub różowych kwiatów gryki, która kwitnie w lipcu i sierpniu.  Jest to typowy miód nektarowy, letni.

Właściwości
Uznany jest za najciemniejszy miód, ponieważ spotykane jego barwy to jasno brunatna z lekko  czerwonym odcieniem, która podczas przechowywania zmienia się w ciemnobrunatną, a nawet prawie czarną. Podobnie jak miód akacjowy bardzo powoli krystalizuje i w postaci płynnej może pozostawać nawet kilka miesięcy. Jego konsystencja formy skrystalizowanej jest gruboziarnista i niejednolita. Zapach jest intensywny o aromacie kwiatów gryki. Natomiast smak jest słodki i lekko piekący.

Zawartość
Miód gryczany zawiera przede wszystkim cukry proste z przewagą fruktozy oraz składniki znajdujące się w kwiatach gryki: znaczne ilości magnezu i żelaza oraz fosfor, miedź, cynk, jod, nikiel, kobalt. Poza tym stwierdzono duże ilości witaminy C, a także B1, B2, PP.  Jako miód letni zawiera znaczne ilości enzymów oraz  flawonoidy.

Działanie
Miód gryczany odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Świetnie działa na układ sercowo-naczyniowy i może być wykorzystywany wspomagająco w leczeniu chorób jego narządów, szczególnie w przypadku miażdżycy. Wspomaga wątrobę w procesach odtruwania organizmu. Warto miód spożywać w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz w przypadku infekcji z wysoką temperaturą.  Stosuje się go również w przypadku leczenia niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza oraz  jest zalecany rekonwalescentom, a także  w stanach wyczerpania psychicznego.  Niektóre pisma donoszą, że miód gryczany jest cenny w przypadku osłabienia wzroku, słuchu i pamięci. Mogą go spożywać osoby chore na cukrzycę insulinoniezależną.

Zastosowanie
Używa się go przede wszystkim jako środek słodzący do napojów, herbatek, naparów, a także wypieków i deserów.