Słownik kulinarny

m

Miód nektarowo-spadziowy

Miód nektarowo-spadziowy
fot. Fotolia
Miód nektarowo-spadziowy jest to specyficzny rodzaj słodkiego i zarazem naturalnego produktu wytworzonego przede wszystkim przez pszczoły.  Można by rzez, że jest  mieszanką miodu nektarowego otrzymanego z zebranego nektaru z kwiatów roślin oraz spadziowego uzyskanego z zebranej przez pszczoły  spadzi (iglastej lub liściastej) wytworzonej przez inne owady, jak np. mszyce, czerwcówki, miodówki. Należy do dość atrakcyjnych miodów zarówno pod względem smakowym, jak i zdrowotnym. Łączy w sobie aromat kwiatów i zapach leśnego igliwia.

Właściwości
Miód nektarowo-spadziowy ma barwę brunatną, często z zielonkawym odcieniem. Ma słodki smak z lekką nutą korzenną, może być trochę gorzkawy. Krystalizuje w ciągu kilku tygodni.

Zawartość
Miód nektarowo-spadziowy zawiera cukry proste: glukozę i fruktozę. Jest bogaty w związki azotowe, antybiotyczne, minerały i witaminy. Znajdują się w nim również  olejki eteryczne, flawonoidy i inne związki w zależności od tego z jakich kwiatów zbierany był nektar. Cechuje go wysoka zawartość enzymów, które są mają działanie przeciwzapalne oraz antybiotyczne.

Działanie
Tak jak wszystkie miody miód nektarowo-spadziowy wykorzystywany jest w różnego rodzaju infekcjach. Stanowi dobrą odżywkę dla serca i można go stosować profilaktycznie, bądź leczniczo w przypadku chorób układu krążenia, oddechowego, zaburzenia trawienia oraz w stanach zapalnych organizmu. Wzmacnia odporność, zmniejsza szkodliwe działanie używek: kawy, herbaty, alkoholu, a także ma zdolność blokowania ołowiu. Zalecany jest w przypadku wyczerpania psychicznego i fizycznego organizmu.  Można go również używać zewnętrznie w przypadku różnych schorzeń skórnych.

Zastosowanie
Miód nektarowo-spadziowy jest doskonałym i bardzo zdrowym środkiem słodzącym. Można go dodawać do napojów, naparów, herbatek, kawy, kakao, wypieków czy deserów. Coraz częściej stanowi składnik aromatycznych dań mięsnych, sosów, czy też przetworów na zimę.