Słownik kulinarny

m

Miód wrzosowy

Miód wrzosowy
fot. Fotolia
Miód wrzosowy jest to słodki produkt naturalny uzyskiwany przez pszczoły z nektaru zebranego z kwiatów wrzosu.  Warto pamiętać, że dobroczynne właściwości miodu doceniane były już wiele wieków przed naszą erą.

Właściwości
Miód wrzosowy w stanie płynnym ma barwę ciemno-pomarańczową, a konsystencje galaretowatą. Należy do miodów dość szybko krystalizujących. W stanie stałym jego barwa zmienia się na pomarańczową lub brunatną, a jego konsystencja jest drobnoziarnista. Zapach jest dość silny o wyrazistym aromacie kwiatów wrzosu. Natomiast w smaku jest gorzkawy i lekko piekący.

Zawartość
Miód wrzosowy należy do miodów o niskiej zawartości witamin (wyjątek stanowią witaminy z grupy B, w które ten miód obfituje). Natomiast jest bogaty w cukry proste: glukozę i fruktozę oraz enzymy i wolne aminokwasy. Zawiera bardzo dużą ilość hormonów wzrostu, neurohormonów oraz biopierwiastki m.in.: chlor, potas, magnez, fosfor, wapń.

Działanie
Miód wrzosowy dzięki zawartym w nim związkom i pierwiastkom stanowi doskonały środek przydatny w walce z infekcjami grypowymi.  Ma właściwości antyseptyczne. Chroni błony śluzowe żołądka, dlatego też można go stosować zarówno profilaktycznie jak i w przypadku zapalenia żołądka czy jelit. Zalecany jest również w przypadku chorób nerek i układu moczowego, prostaty. Jego spożywanie podnosi odporność organizmu oraz chroni przed rozwojem zakażeń.  Stosowany jest również w kosmetyce jako składnik maseczek,  kremów, balsamów i peelingów.

Zastosowanie
Stosowany jest jako środek słodzący do napojów, naparów, herbatek, kawy czy kakao, a także do wypieków i deserów. Może być wykorzystywany jako dodatek do sosów,  potraw mięsnych, jogurtów, ale tez przetworów na zimę.