Słownik kulinarny

n

Nasiona miłorzębu japońskiego

Nasiona miłorzębu japońskiego
fot. Fotolia

Miłorząb japoński ginko biloba jest tak zwaną żywą skamieliną. nie występuje naturalnie nigdzie poza wydzielonymi obszarami. na podstawie odnalezionych skamienielin, wiek tego gatunku określa się na 200-270 mln lat. Ostatniego zlodowacenia nie przetrwały inne rośliny podobne do miłorzębu, jedynie ginko biloba przetrwał na terenie Chin. Obecnie nie istnieją żadne rośliny spokrewnione z miłorzębem  dwuklapowym. Młode nasiona miłorzębu pojawiają się w maju, dojrzewają jednak  bardzo długo, nawet do późnej jesieni. Miłorząb zawiązuje nasiona dopiero po około 40-50 latach. Jednej z chińskich nazw tego drzewa to drzewo dziadka i wnuka (z drzewa zasadzonego przez dziadka, dopiero wnuk będzie jadł owoce). Nasiona miłorzębu są to jajowate orzechy średniej wielkości. Składają się z trzech warstw łupiny i zielonego jądra. Po dojrzeniu stają się miękkie, pomarszczone i bardzo nieprzyjemnie pachną zjełczałym masłem.

Zawartość

Nasiona miłorzębu japońskiego są źródłem witamin: B1, B6, C, niacyny, kwasu foliowego i szeregu aminokwasów m. in.: leucyny, izoleucyny i treoniny. Oprócz tego zawierają potas, sód, wapń, fosfor i magnez.

Zastosowanie

Nasion miłorzębu nie powinno się jeść na surowo, gdyż są lekko trujące. Upieczone, ugotowane lub kandyzowane są przysmakiem. Uzyskuje się z nich olej. Surowe smakują  podobnie do orzeszków piniowych. Ugotowane smakują  trochę jak kasztany jadalne i ziemniaki. Można piec je  na ruszcie, smażyć lub dodawać do gulaszu. Uznawane są za afrodyzjak. Z ich dodatkiem przyrządza się tzw. liliowe mięso, czyli gotowane na parze kulki mięsne, zawinięte w płatki nasion miłorzębu. Nazwa wzięła się stąd, że jądra nasion podzielone na płatki, przypomina wyglądem lilię.
Nasiona miłorzębu są popularnym dodatkiem do wielu deserów i dań w  kuchni chińskiej m. in. stir – fry. W krajach azjatyckich spotykane nasiona miłorzębu są już wcześniej obrane i przechowywane w puszkach. Nadają się do zup, kremów, dań głównych, sosów oraz jako oddzielny dodatek. Często spotykane są jako ozdoba.