Słownik kulinarny

o

Owoc noni

Owoc noni
fot. Fotolia
Pochodzenie

Chiny, Japonia, Tajwan, Półwysep Indyjski, Indonezja, Malezja, Wyspy Andamany i Nikobary, Australia.
Owoc noni był znany już na wyspach Pacyfiku. Stosowany jako naturalny medykament na różnego rodzaju dolegliwości stał się popularny na całym świecie i podawany w postaci soku.

Zawartość

Jest jednym z najcenniejszych owoców, zwanych też morwą indyjską. Zawarte w nim witaminy z grupy B, A oraz E są tylko początkiem listy witamin oraz minerałów wchodzących w skład tej niezwykłej rośliny. Źródło argininy, która skutecznie poprawia libido, glikozydów zwalczających komórki rakowe oraz terpen, który znacznie przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Działanie

Owoc noni jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz skuteczności w przeciwdziałaniu rozwojowi infekcji oddechowych. Jego działanie antyalergiczne zostało udowodnione przez naukowców. Sok z noni ma przyjemny, lekko słodkawy smak, dzięki czemu może być podawany także dzieciom chorujących na astmę oskrzelową. Działa również antydepresyjnie. Zapewnia spokojny, głęboki sen, po którym czujemy się wypoczęci. Koi nerwy oraz reguluje układ nerwowy. Wspomaga leczenie bezsenności i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Podawany osobom we wczesnych stadiach choroby Alzhaimera łagodził nieco skutki schorzenia.