Słownik kulinarny

o

Owoc rokitnika

Owoc rokitnika
fot. Fotolia
Owoce rokitnika są to pomarańczowe pestkowce rosnące na dwupiennych krzewach osiągających do 6 m wysokości, a swym wyglądem przypominające krzaczaste wierzby. Rośliny te znane są  pod nazwą rokitnika pospolitego, rokitnika zwyczajnego czy też ananasa rosyjskiego. Kwiaty kwitną zanim pojawią się liście natomiast owoce utrzymują się praktycznie przez całą zimę. Mają one intensywny, niezbyt przyjemny zapach oraz kwaśny i cierpki smak. Po przemarznięciu stają się słodkie. Roślina ta występuje w Europie i Azji, głównie wzdłuż wybrzeży morskich. W Polsce znajdziemy ją nad Bałtykiem na wydmach i piaszczystych glebach. Rokitnik doskonale znosi mrozy i susze. Świetnie wzrasta na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i na glebach słabych, kwaśnych oraz dobrze przewiewnych. Obecnie rokitnik objęty jest częściową ochroną. Zalicza się ja do roślin ozdobnych.

Zawartość
Owoce rokitnika zawierają bardzo dużą ilość witaminy C oraz bardzo mało cukrów – stąd jego niezbyt dobry smak. Ale to dopiero początek listy bogactw zawartych w tych niepozornych owocach. Możemy tu wymienić: antyoksydanty, aminokwasy, pektyny, flawonoidy, kwercytynę, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy: A, E, B, D, K, oraz  potas, żelazo, fosfor, mangan, bor, wapń, krzem.

Działanie
Wyciągi z owoców zaleca się w przypadku gorączki wywołanej infekcją bakteryjną lub wirusową. Poza tym można je stosować w przypadku zapalenia przewodu pokarmowego oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W dolegliwościach gośćcowych, zakrzepowym zapaleniu żył, a także przy wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Doskonale nadaje się w leczeniu chorób skórnych oraz przy wypadaniu włosów. Warto je spożywać w okresie wzmożonych infekcji w celu wzmocnienia odporności.

Zastosowanie
Owoce rokitnika można spożywać na surowo, ale też doskonale nadają się na dżemy, konfitury, marmolady, soki, nalewki. Sok może być zamiennikiem soku z cytryny. Ważne jest, że obróbka cieplna owoców nie pozbawia ich witaminy C, ponieważ nie zawierają enzymów ją rozkładającą.