Słownik kulinarny

q

Quinoa czarna

Quinoa czarna
fot. Fotolia
Quinoa czarna jest to jedna z odmian komosy ryżowej – rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej, uprawianej głównie w Peru i Boliwii. Znana już przez ludność Inków i bardzo przez nich ceniona. Jednak przechodziła swój okres wyparcia z upraw tamtejszych mieszkańców z powodu nowo poznanych zbóż przywiezionych przez Hiszpanów – pszenicy i jęczmienia. Obecnie ponownie powraca do łask oraz jest doceniana przez naukowców, specjalistów zdrowego żywienia i szefów kuchni, którzy przyczyniają się do jej rozpowszechniania na całym świecie. Komosa ryżowa jest jedną z nielicznych roślin, która może przetrwać na wysokości przekraczającej 3000 m. Komosa czarna ma charakterystyczny, czarny kolor, odróżniający ją od pozostałych odmian oraz słodki, lekko orzechowy smak. Podczas gotowania słabo powiększa się jej objętość, a po zakończeniu tego procesu zachowuje swoją twardość i chrupkość. Warto przed gotowaniem ziarna przepłukać wodą, aby pozbawić je saponin – substancji nadających gorycz.
Zawartość
Czarna komosa ryżowa – podobnie jak inne odmiany – jest bogata w pełnowartościowe białko. Uważa się, że zawiera więcej wapnia niż mleko. Jest bogata w błonnik, skrobię, kwasy omega 3, saponiny oraz witaminy ( głównie E i B) i minerały ( wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, cynk, molibden). Nie zawiera glutenu i ma niski indeks glikemiczny.
Działanie
Uważa się, że komosa korzystnie wpływa na osierdzie oraz cały układ sercowo-naczyniowy. Ma właściwości rozgrzewające, regulujące procesy trawienne oraz oczyszczające organizm z toksyn. Daje uczucie sytości, a bogactwo związków odżywczych powoduje, że zaleca się włączenie jej do diet odchudzających. Reguluje poziom cukru we krwi. Polecana jest dla osób bezglutynowych, chorych na cukrzycę, nietolerujących laktozy, gdyż stanowi świetny zamiennik mleka oraz wegetarian i wegan, a także dzieci i osób starszych.
Zastosowanie
Komosa czarna świetnie nadaje się jako dodatek do zup, sałatek i jogurtów. Może być spożywana na zimno, ciepło oraz prażona.