Słownik kulinarny

q

Quinoa czerwona

Quinoa czerwona
fot. Fotolia
Quinoa czerwona jest jedną z odmian ziaren quinoy, znanej bardzie pod nazwą komosy ryżowej czy też ryżu peruwiańskiego. Jest to roślina znana i uprawiana już ok. 5000 lat temu przez Inków zamieszkujących Amerykę Południową. Komosa ryżowa jest obecnie przede wszystkim uprawiana w Peru, Boliwii, Chile, ale też jej pozytywne cechy spowodowały, że rozpowszechniła się na innych kontynentach, jak np. Ameryka Północna czy Europa. Ziarna quinoy czerwonej podczas gotowania mało zmieniają  swą objętość, mają słodki, orzechowy smak, a po ugotowaniu ziarenka mają małe białe ogonki i zachowują twardość i chrupkość.
Zawartość
Quinoa czerwona zawiera pełnowartościowe białko, które może konkurować z białkiem pochodzenia zwierzęcego, co jest rzadkością w przypadku roślin. Są to białka egzogenne – które trzeba koniecznie dostarczyć z pożywieniem dla organizmu. Ziarna są bogate w skrobię oraz witaminy, minerały, saponiny i błonnik. Nie zawierają glutenu i mają niski indeks glikemiczny.
Działanie
Dowiedziono działanie przeciwalergiczne, stymulujące układ odpornościowy oraz oczyszczające. Quinoa korzystnie działa na układ trawienny i sercowo-naczyniowy. Świetnie rozgrzewa organizm i uzupełnia niedobory składników odżywczych. Badania dowodzą, że stymuluje hormon wzrostu oraz wspomaga przyswajanie wapnia, w który jest bardzo bogata i może konkurować z mlekiem. Polecana jest dzieciom, osobom starszym oraz borykającym się z cukrzycą czy celiakią. Doskonale nadaje się podczas diet odchudzających, ponieważ jest bogata w węglowodany złożone, a prostych zawiera bardzo mało, przez co na długi okres daje uczucie sytości.
Zastosowanie
Quinoa czerwona nadaje się przede wszystkim jako dodatek do zup, sałatek oraz deserów. Może być spożywana na zimno, ciepło lub wcześniej uprażona, co wydobywa jej orzechowy smak.