Słownik kulinarny

y

Yerba mate

Yerba mate
fot. Fotolia
Yebra mate (ostrokrzew paragwajski) – roślina pochodząca z Ameryki Południowej, rośnie na terenach Paragwaju. Odkrywcami tego ostrokrzewu było Indiańskie plemię Guaranów zamieszkujące tamtejsze tereny Paragwaju w XVII wieku. Dziś uprawiana jest w Paragwaju, Argentynie, Brazylii,  Urugwaju a nawet w Syrii i Libanie.
 
Yerba mate dzięki zawartości kofeiny(mateiny) pobudza organizm, oprócz tego zawiera również teobrominę i teofilinę, dzięki temu pobudza nasz umysł do lepszej koncentracji, co sprzyja podczas wykonywania pracy lub uczenia.
Napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest źródłem polifenoli – substancji o właściwościach przeciwutleniających, które wspomagają w zapobieganiu nowotworów, udaru mózgu oraz chorób układu krążenia. Zawiera również witaminy z grupy B (B2, B3, B6, C, E), dodatkowo występują makroelementy( wapń, fosfor, potas, sód, żelazo, magnez). Po przez pobudzenie wydzielania żółci mate wspomaga trawienie i w przeciwieństwie do kawy pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, jak i na cały nasz organizm. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze. Łagodzi łaknienie, dzięki czemu znajduje zastosowanie w walce z otyłością. Nie jest natomiast polecana osobom, które mają bardzo duże problemy z układem pokarmowym, ponieważ może powodować silne bóle.
 
Tradycyjny (Indiański) sposób picia matem przypomina rytuały związane z paleniem fajki pokoju. Najlepiej zaparzać matę w specjalnie wykonanym do tego naczyniu z świętego drzewa Palo Santo lub z tykwy i naczynia ceramicznego. Do tego jest potrzebna bombilla, specjalna rurka posiadająca na samym końcu filtr, dzięki któremu nie wciąga się drobinek ostrokrzewu.
Matę nie możemy zalewać wrzącą wodą, ponieważ traci wszystkie swoje wartości. Maksymalna temperatura może wynosić 80 stopni. Yerba mate może być pita również na zimno, tzw. terere.
W Ameryce Południowej yerbę pije się podczas spotkań rodzinnych, lub w gronie przyjaciół co umila spędzanie wspólnego czasu.
Na rynku jest wiele rodzajów mate począwszy od tradycyjnej( bez dodatków) po ziołowe i smakowe.